S končícími vánočními svátky začaly zaplavovat ulice měst na Děčínsku tisíce vánočních stromků, se kterými si musí místní úklidové čety poradit. V některých lokalitách je lidé vyhazují třeba na parkoviště.

V Děčíně se na úklid ulic po Vánocích vrhnou lidé Střediska městských služeb.

„Stejně jako v minulých letech bude probíhat pravidelný svoz vánočních stromků, který zajistí od začátku ledna až do konce února Středisko městských služeb Děčín. Stromky je třeba odkládat k nádobám na směsný komunální odpad,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Silvarová.

Úklidové čety seberou také stromky, které budou nedaleko popelnic. Především v sídlištích je totiž problém najít místo pro vysloužilý vánoční stromek přímo u kontejneru na odpad. Největším problémem je nedostatek místa.

„Samozřejmě svezeme i stromky, které budou i v přiměřené vzdálenosti od kontejnerů. Není ale možné objíždět všechny domy ve městě,“ doplnila Markéta Lakomá z děčínského magistrátu.

Po svozu stromky poputují na jedno místo, kde budou postupně rozdrceny na štěpku. A následně poslouží jako hnojivo především v městských parcích.
V Rumburku žádnou speciální akci na svážení vánočních stromů nechystají. Ale ani tam se lidé nemusí bát, že budou smrčky či jedličky ozdobou rumburských ulic ještě uprostřed léta.

„V Rumburku je budou průběžně svážet technické služby. Žádný konečný termín ukončení svozu není, ale předpokládáme, že by měly všechny stromky zmizet nejpozději do konce měsíce ledna. Déle je bude mít doma asi málokdo,“ říká mluvčí radnice v Rumburku Gabriela Doušová.

V sousedním Varnsdorfu řeší likvidaci vánočních stromků přímo městská vyhláška.

„Podle vyhlášky města o systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů se vánoční stromky mohou odkládat v době od 1. do 30. ledna vedle sběrných nádob na směsný komunální odpad,“ přiblížila mluvčí varnsdorfského městského úřadu Romana Macová.

Svozová firma bude stromky průběžně odvážet a zajistí jejich likvidaci. Ta proběhne podle Macové pravděpodobně štěpkováním a uložením na kompost.
Absolutně žádné starosti s vyhazováním stromků nemusí řešit ti, kteří mají raději umělé.

„Jednoduše, odstrojím ho a vrátím ho do krabice,“ říká Lukáš Černý na otázku, jak se zbavuje po svátcích vánočního stromku.