Dlužníkům přitom hrozí sankce v podobě navýšení poplatku, případně exekuce. Dluh má přitom výrazně více než čtvrtina lidí žijících v Děčíně. Navíc dlužná částka roste i rychleji než loni.

Dluh 24,2 milionu

Děčínský magistrát eviduje dluhy za posledních třináct let.

„Nedoplatek k 30. červnu činí 24,2 milionu korun," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Za pouhý rok tak dluh za svoz komunálního odpadu vzrostl o téměř dva miliony korun. Loni byl přitom nárůst pouze půlmilionový.

Dluhy přitom nenaskakovaly po všechna léta od roku 2002. V letech 2008 a 2009 totiž za svoz komunálního odpadu lidé platit nemuseli. V těchto letech veškeré náklady na svoz platilo město ze svého rozpočtu.

To navrhuje také řada obyvatel, velmi často se podobný návrh objevuje ve volebních kampaních. V severních Čechách jsou například městem, kde lidé neplatí za svoz domovního odpadu, Teplice. Tam, ale i v jiných městech, bez poplatku za svoz odpadu radnice výpadek příjmů ale musí kompenzovat. Někdy je to omezením investic, velmi často ale zvýšením daně z nemovitosti.

Dluží 13,5 tisíce lidí

Celkový dluh v Děčíně dosáhl ke konci letošního června téměř té částky, jakou má podle schváleného rozpočtu město na svoz odpadů na poplatcích vybrat. Celkem by mělo vybrat 24 milionů korun. Náklad na svoz a likvidaci odpadu tato částka ale nepokryje, další miliony dává město ze své kasy.

Stabilní je počet neplatičů, který již několikátým rokem 
v padesátitisícovém Děčíně přesahuje třináct tisíc. Oproti loňsku vzrostl asi o čtyři stovky. Jenže skutečných dlužníků je ve skutečnosti mnohem více.

„V některých případech je však plátcem tak zvaný společný zástupce domácnosti, který ohlásil, že bude poplatek odvádět za poplatníky žijící ve společné domácnosti, nebo majitel nemovitosti za nájemníky, to znamená, že počet poplatníků s dluhem je vyšší," vysvětluje magistrátní mluvčí Lakomá.

Dlužníků tak ve skutečnosti je výrazně více než čtvrtina ze všech obyvatel. Pokud totiž například jeden člen rodiny za sebe napsal i zbývající tři, eviduje magistrát pouze jednoho dlužníka. Peníze ale dluží všichni čtyři lidé.

Velká část dlužníků za odpad přitom patří mezi lidi bez stálého příjmu a bydliště. Ti pak vůbec nepřebírají dopisy, které jim zasílá město, nebo si je nechávají zasílat na magistrát, kde je sídlo tak zvané ohlašovny. Takových lidí bylo pět tisíc.

Město se každoročně snaží dluhy od lidí vymáhat. Tím posledním řešením je exekuce.

„Nedoplatky jsou vymáhány jednak daňovou exekucí prováděnou magistrátem na mzdu a účty u peněžních ústavů, jednak prostřednictvím exekutorského úřadu," říká Markéta Lakomá.

To se ale ne vždy daří. 
U mnoha dlužníků totiž není možné dohledat jejich současnou adresu, případně nemají žádný majetek, který by exekutoři mohli prodat například v dražbě.

Výše poplatku za svoz odpadu je stanovena městskou vyhláškou. Ta říká, že lidé 
v Děčíně mají za svoz domovního odpadu platit ročně 500 korun, tato částka se již několik let nezvyšovala. A to i přesto, že to poslední novela zákona umožnila.

Zákon jednak stanovuje nejvyšší možnou částku a dále nesmí na odpadu obce vydělávat. Tedy nesmí od lidí vybírat více, než jaké jsou předpokládané roční náklady na jeho likvidaci.

Poplatek si přitom mohou obyvatelé velké části měst rozdělit do dvou splátek, to je výhodné především pro rodiny, ve kterých žije více lidí a platit několikatisícové částky najednou by pro ně mohlo být problematické.

Velké problémy s dlužníky za odpad mají také jiná města. Například v Ústí nad Labem se vyšplhal dluh za svoz odpadu na 118 milionů korun, neplatí jej přibližně třetina obyvatel města.

Podle mluvčí ústecké radnice Romany Macové letos nezaplatil rekordní počet lidí.

„Do 8. července bylo na poplatcích vybráno 36,1 milionu korun, poplatek nezaplatilo zhruba 28 tisíc Ústečanů," řekla Macová. Pokud lidé neuhradí poplatek včas, úřad jim automaticky vyměřuje sankci. Namísto 500 korun tak lidé zaplatí 1500 korun. Celkový dluh na poplatcích včetně sankcí tak je už 118 milionů korun.

Vedení města rozhodlo, že letos vyhlásí mimořádnou amnestii. Lidé tak mohou poplatek uhradit bez pokuty do 30. září. Radnice naopak tvrdě zakročí vůči chronickým neplatičům. Dluhy na poplatcích za komunální odpad vymáhá radnice exekučně. Jen od začátku letošního roku tak na starých dluzích získala 6,3 milionu korun.