Za neplatiče označila českokamenická radnice na svých webových stránkách ministerstvo kultury a Ústecký kraj. U seznamu těch, kteří si objednali schody na rekonstruovanou rozhlednu na Studeném, ještě ve čtvrtek bylo napsáno, že po schodu si obě instituce objednaly 1. prosince a zatím nezaplatily.

Ani Kraj, ani ministerstvo ale o ničem nevědí. „Sponzorský příspěvek nebo dar nebyl kryt žádnou objednávkou či rezervací Ústeckého kraje ani jeho příslibem. Přesto a také proto jméno kraje dosud figuruje mezi několika málo subjekty, jež zatím dar neposkytly. Předpokládám, že na webových stránkách města Česká Kamenice bude jméno Ústeckého kraje vymazáno,“ uvedl Zbyněk Šebesta z oddělení tiskových informací kanceláře hejtmana Ústeckého kraje.

Dokonce zjišťoval na příslušných odborech, zda-li do této akce kraj finančně nevstoupí. „Z Fondu hejtmana kraje, z darů, z dotačních programů kultury či památkové péče ani v oblasti regionálního rozvoje nebyla tato dotace požadována,“ tvrdil Šebesta s upozorněním, že Ústecký kraj se na akci finančně nebude podílet a žádá, aby kraj nebyl uváděn jako subjekt, který slíbil a nezaplatil jeden nový schod na rozhlednu Studený vrch.

Obdobně reagoval mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. „Nic o objednání schodu na rozhlednu nevíme, nemám informace ani o tom, že bychom České Kamenici měli poskytnout peníze na opravu rozhledny,“ řekl mluvčí. I on požaduje, aby ministerstvo ze seznamu jako neplatič zmizelo.

To se včera také stalo. „Neudělali jsme to se zlým záměrem. Obě instituce jsme tam napsali, protože jsme předpokládali, že nám nějaké peníze z dotačních titulů poskytnou. Pak bychom tam příslušnou sumu uvedli. Bohužel se tak ani v jednom případě nestalo, nedal peníze kraj ani ministerstvo,“ vysvětlil českokamenický místostarosta Vojtěch Marek. Prý ho mrzí, že poznámka „zatím nezaplatili“ mohla ve čtenářích vzbudit dojem, že kraj a ministerstvo jsou neplatiči. „To jsme rozhodně neměli v úmyslu,“ hájil se Marek.

Město společně s občanským sdružením Studený vrch se rozhodlo zdevastovanou rozhlednu zachránit. Vyhlásily proto veřejnou sbírku a začaly prodávat schody na rozhlednu. Na kontě sbírky je už více než půl milionu korun. „Schody už jsou rozebrané, kupovali si je i obyčejní lidé, pro které pět tisíc korun za jeden schod znamená dosti velkou sumu. O to víc mě může mrzet, že si je nekoupily právě dvě uvedené instituce,“ poznamenal Marek.

Několik schodů na prodej ale ještě je. „Ty schováváme, kdyby si je chtěla koupit nějaká významná instituce či osoba,“ dodal Marek.

Zatím nejdůležitější akce v procesu obnovy rozhledny se uskutečnila loni na podzim. Tři části rozřezané konstrukce snesl z vrchu Studený vrtulník. Českokameničtí doufají, že k datu 120. výročí slavnostního otevření letos v červenci bude opravená rozhledna opět stát na svém původním místě na vrcholu Studence. Obnova rozhledny by měla vyjít na zhruba tři miliony korun.