Stovky hodin odpracovali v posledních týdnech hasiči na požárech na Děčínsku. Mnohdy ale úplně zbytečně, kvůli neopatrnosti někoho jiného. Až několikrát denně totiž vyjíždějí k požárům, které vznikly nezvládnutým pálením. Lesy i louky jsou totiž úplně vyprahlé, navíc fouká silný vítr.

Do prudkého svahu nad Lesnou jezdilo od pondělního odpoledne jedno hasičské auto za druhým. Příjezd dalších zásob tolik potřebné vody na dálku prozrazoval mrak prachu, který každá cisterna jedoucí po louce zvířila. Spěchaly totiž k největšímu letošnímu lesnímu požáru na Děčínsku. Hasiči nedaleké Lesné u Děčína tu bojovali s ohněm na devíti hektarech lesa. „Vzhledem k velkému počtu nasazených jednotek byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Do kopců nad Lesnou kromě profesionálních hasičů z Děčína vyjely všechny čtyři děčínské dobrovolné jednotky včetně té z Křešic. Pomáhali také hasiči z Hřenska, Jílového, Benešova nad Ploučnicí a Velkého Března. V pondělí večer přiletěl pomoci zvládnout rozsáhlý požár policejní vrtulník s bambi vakem. Desítky lidí přitom bojovaly s ohněm kvůli neopatrnosti. Požár totiž vznikl při nezvládnutém pálení uprostřed lesa.

Ten den to ale nebyl jediný podobný požár na Děčínsku, prakticky ve stejnou dobu začala hořet tráva podél železniční trati nedaleko Dolního Žlebu.

O den dříve ze stejného důvodu hořelo na Chlumu u Děčína, o víkendu u Valkeřic, o něco dříve na Sokolím vrchu. „Denně vyjíždíme k jednomu až dvěma požárům, které jsou způsobené nedohašeným ohněm, případně nezvládnutým pálením,“ uvedl vyšetřovatel děčínských hasičů Miroslav Svoboda.

Hořelo šestkrát více, než je obvyklé

Jen v úterý 7. dubna vyjeli hasiči v celé republice k 293 požárům, což je šestinásobek dlouhodobého průměru. Z toho bylo 225 požárů v přírodním prostředí a 175 v lesích. Právě pondělí bylo z tohoto pohledu extrémní, ještě v sobotu byli hasiči jen u 76 požárů. „Požáry lesních porostů patří z hlediska podmínek lokalizace a likvidace k nejsložitějším. Velmi často je plocha požárů rozsáhlá, těžko přístupná a hašení samotné je obtížné ať už kvůli komplikované dopravě vody nebo nedostatečné únosnosti terénu a dalším terénním podmínkám, které komplikují dojezd těžké techniky na místo,“ doplnil mluvčí hasičů Lukáš Marvan, který zároveň žádá, aby lidé byli obzvláště opatrní, případně aby pálení odložili na dobu, kdy nebude tak velké sucho jako právě nyní.

Podle meteorologa Českého hydrometeorologického ústavu Radka Tomšů je nyní celý Ústecký kraj na hraně vysokého rizika nebezpečí požárů, zvažuje se proto vydání výstrahy před požáry. „Více než tři týdny výrazně nepršelo, naposledy významněji pršelo 12. března. O víkendu by nějaké srážky mohly přijít, ale zatím je na přesnější předpovědi brzy,“ připomněl Tomšů.

Také podle projektu Intersucho, který se věnuje nasycení půdy vodou, se sucho postupně rozšiřuje. „Suché období pokračuje nadále. V minulém týdnu byly srážky velice malé, na mnoha místech vůbec nepršelo. Tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu. To povede k rozšíření sucha až na 90 % území republiky,“ uvedl projekt na svém webu. Na současném suchu se projevila především zima, kdy téměř nesněžilo.

Téměř v celém děčínském okrese je podle map Intersucho výrazné sucho. Vyššími stupni je už jen výjimečné a extrémní sucho. V průběhu tohoto týdne by pravděpodobnost dosažení normálních nebo vyšších hodnot půdní vlhkosti na Děčínsku neměla přesáhnout 10 procent.