Ještě ani nenastala změna letního času na zimní a města i další instituce už sčítají, na kolik je vyšel úklid sněhu a odstraňování následků sněhové kalamity. Ta postihla celé Česko minulý týden a nevyhnula se ani Děčínsku.

Jen energetici hlásí škody za více než milion korun. „Samozřejmě je to předběžné číslo. Kalamita nejvíc zasáhla obce Růžová, Arnoltice, Mezná, Hřensko, Líska, Kytlice, Mlýny, Chřibská,“ vyjmenovala mluvčí severočeské skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Popadané stromy

V terénu měli energetici po celý nasazené maximální počty pracovníků poruchové služby Skupiny ČEZ. „S těžkou technikou se velmi obtížně k poruchám dostávali, často se k ní museli přes popadané stromy prořezat, na mnoha místech také museli svépomocí přenášet nářadí potřebné k opravě,“ popsala kalamitní podmínky mluvčí. Jen v noci a jen v některých místech mohli energetici odpočívat. „Museli jsme je odvolávat, protože je ohrožovaly pády stromů a větví,“ vysvětlila Holingerová.

PTALI JSEM SE: Je správné, že chodníky mají uklízet jejich majitelé a nikoliv Vy?
ČTĚTE ZDE>>>

Do postiženého regionu se také přesouvaly poruchové čety z oblastí, kde kalamita nezasáhla. „Práci všem komplikoval těžký a mokrý sníh, který lámal celé stromy, které pak padaly do vedení jako sirky. Jednu část vedení energetici zprovoznili, na druhé opět spadl další strom,“ upozornila mluvčí.

Vyjely všechny vozy

Ani silničáři neodpočívali. Na silnice Děčínska vyjely všechny vozy. „Naštěstí jsme byli na zimu už přichystáni, máme plné sklady soli i inertních materiálů,“ uvedla vedoucí děčínské Správy a údržby silnic Ivana Pekařová. Na Děčínsku říjnová kalamita vyšla na skoro půl milionu korun. Pekařová zatím nedokáže odhadnout, zda to nějak naruší rozpočet na zimu. „Je fakt, že sníh takhle brzy musel zaskočit každého, ale zase třeba zima bude mírná. Opravdu to nemůžu odhadnout,“ uvedla.

I když tak zvaný chodníkový zákona začne platit od listopadu, některá města nenechala úklid sněhu na obyvatelích a odzkoušela si ho nanečisto. „Ulice protáhla“ soukromá firma, která jsme museli pro tento účel objednat, neboť řádná smlouva platí až od 1. listopadu. Za tuto mimořádnou práci město zaplatilo pětadvacet tisíc korun. Lidé, kteří pracují na veřejně prospěšných pracích se postarali o úklid chodníků,“ řekla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková. Upozornila, že už v minulosti, že město z devadesáti procent o úklid chodníků staralo samo, lidé samozřejmě ale uklízeli také. „Do budoucna počítáme s tím, že chodníky budou uklízet lidé zaměstnaní ve veřejné službě,“ dodala Žáková.