Převod Lužické nemocnice v Rumburku na Krajskou zdravotní pokročil do další fáze. Zdravotnická společnost kraje poslala Rumburku návrh smlouvy o smlouvě budoucí týkající se převodu největšího zdravotnického zařízení na Šluknovsku. Poslední slovo budou mít rumburští zastupitelé, kteří se budou smlouvou zabývat.

„Návrh smlouvy jsem předal právníkům, kteří na něj zpracují posudek. S jeho výsledkem nejprve seznámím vedení Krajské zdravotní, nechci jim posílat vzkazy přes média,“ uvedl starosta Rumburka Lumír Kus. Ten se s právníky sešel na začátku tohoto týdne. Mají posoudit, zda je taková smlouva dostatečnou zárukou a zda se jejím přijetím nevystaví zastupitelé možnému trestnímu stíhání. Jde totiž o majetek za desítky milionů korun.

Smlouva je podmínkou Rumburku pro to, aby se znovu začal zabývat uhrazením více než padesátimilionové ztráty za loňský rok a finančním plánem nemocnice na tento rok. Zaplacení všech dluhů rumburského špitálu si totiž jako podmínku pro převzetí klade Krajská zdravotní (KZ). Teprve po jejich úhradě bude možné ukončit insolvenční řízení, ve kterém je Lužická nemocnice kvůli předlužení od poloviny července.

Návrh smlouvy o smlouvě budou sepsala KZ po vyhodnocení auditu a jednání na ministerstvu zdravotnictví a s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. „Jsme zde připraveni poskytovat zdravotní služby v rozsahu ambulantní péče a akutní lůžkové péče v odbornostech vnitřní lékařství, chirurgie, multioborová jednotka intenzivní péče a dlouhodobá lůžková péče,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

V případě převzetí nemocnice by tak z Rumburka zmizelo dětské oddělení, které dnes funguje s vypětím všech sil. V Lužické nemocnici kvůli nedostatku personálu už před dvěma lety uzavřeli porodnici. Na přilákání porodníka nestačil ani plat, který se měl pohybovat okolo 200 tisíc korun měsíčně.

„Krajská zdravotní počítá v rumburské nemocnici se zachováním dětské ambulantní péče a dětského stacionáře,“ uvedl mluvčí KZ Ivo Chrástecký. Další specializovanou péči pro děti zajistí KZ v děčínské, případně ústecké nemocnici, kde jsou podle Chrásteckého zajištěné dostatečné kapacity na to, aby zvládly poskytovat péči pro děti ze Šluknovského výběžku. Pokud na tento scénář dojde, budou muset rodiče jezdit s dětmi kvůli složitějším vyšetřením nebo operacím padesát až sedmdesát kilometrů daleko.

Zachování dětského oddělení přitom bylo před lety jednou z podmínek Rumburka pro to, aby jednal s krajem o převodu Lužické nemocnice.