Pomoci by si měly nemocnice v Děčíně a v Rumburku. Jedním směrem dočasně poputují sestřičky, opačným by pak později měli zamířit lékaři.

Když před dvěma týdny Lužická nemocnice v Rumburku oznámila, že přes vánoční svátky uzavře chirurgii i internu, znamenalo to starosti nejen pro pacienty, ale také pro špitály v okolí. Ty totiž musí počítat s vyšším počtem případů.

„Předběžně jsme se dohodli na vzájemné personální výpomoci s tím, že je snahou, aby sestry z Lužické nemocnice o vánočních svátcích nastoupily služby v Nemocnici Děčín, abychom zajistili kapacity pro pacienty ze Šluknovského výběžku,“ řekl ředitel děčínské nemocnice Michael Hanauer a dodal, že děčínská nemocnice je připravena pomoci o svátcích a na přelomu roku také pacientům ze Šluknovska.

PRIMÁŘI KONČÍ

Pomoc by ale měla putovat i opačným směrem, aby bylo možné v lednu provoz obou oddělení opět rozběhnout. Na chirurgii i interně totiž s posledním letošním dnem končí primáři a ani na jednu pozici se doposud nikdo nepřihlásil.

Prozatím se chystá spolupráce na chirurgii, kde je situace nejvážnější. Jak přesně bude vypadat, ale zatím není jasné. „Nemocnice v Rumburku a Děčíně jsou sousedící zdravotnická zařízení a vedení Krajské zdravotní deklarovalo budoucí jednání o zajištění zdravotní péče nejméně v oborech interny a chirurgie v Lužické nemocnici. Připravuje se koncepce spolupráce děčínských chirurgů s chirurgy z Rumburku,“ uvedl Hanauer.

Během vánočního přerušení provozu by měla pomoci i nemocnice v sousedním Varnsdorfu. Jednodušší případy, například lehčí úrazy, tak nebudou muset sanitky vozit do Děčína nebo České Lípy, které jsou vzdálené desítky kilometrů od Šluknovska. „Ve Varnsdorfu se počítá s nonstop provozem úrazové ambulance včetně rentgenu,“ uvedlo na své facebookové stránce hnutí ANO, které má v obou městech starostu.

Kvůli přerušení provozu rumburské nemocnice posiluje také záchranná služba. Na výjezdové stanice v České Kamenici a v Rumburku pošle po jedné sanitce navíc.

Právě s Krajskou zdravotní a Ústeckým krajem začal Rumburk opět jednat o převzetí nemocnice. První povolební schůzka se konala v polovině listopadu. „Možnosti spolupráce v dalších oborech vyplynou z hloubkové prověrky Lužické nemocnice a polikliniky,“ řekl tehdy předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Rumburk je připravený takovou prověrku podstoupit.

Rumburskou nemocnici dlouhodobě trápí finanční i personální problémy. Každoročně je ve ztrátě pohybující se v desítkách milionů korun. Pro letošní rok se počítá s minusem ve výši 53 milionů. Tyto peníze musí nalít do nemocnice ze svého rozpočtu město, které je jejím jediným vlastníkem. Za poslední roky do nemocnice v součtu poslalo částku výrazně převyšující 200 milionů.

Lepší situace není ani v personální oblasti. Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem sester i lékařů stejně jako většina především menších nemocnic v České republice. Loni na jaře například musela uzavřít porodnici. Dobrá situace není ani na zbývajících odděleních.

„Potřebujeme nejméně tři lékaře na chirurgii a tři na internu,“ řekl ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.