Počet nemocných zatím na Děčínsku nepřekročil hranici vyhlášení chřipkové epidemie. Celkově bylo nemocných s chřipkou čtrnáct set osmdesát na sto tisíc obyvatel. Přesto Krajská hygienická stanice vydala nemocnicím doporučení, aby omezily návštěvy na některých svých odděleních.

„Od pátku jsme omezili návštěvy na odděleních ARO a JIP v nemocnici Děčín i ve všech našich dalších nemocnicích. Chráníme tak pacienty, kterým by chřipka mohla zkomplikovat jejich léčbu,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Omezení návštěv podle něj potrvá do odvolání.

Lužická nemocnice Rumburk uzavřela pro návštěvy oba své pavilony už minulý týden. Podle hlavní sestry Slavomily Danyiové z preventivních důvodů: „Máme nemocné mezi pacienty i personálem. Chceme zůstat provozuschopní.“ Ani v rumburské nemocnici zatím nevědí, kdy zákaz odvolají. Jedinou nemocnicí na Děčínsku, která návštěvy zatím neomezila, zůstává nemocnice ve Varnsdorfu.

V Domově důchodců Lipová zakázali návštěvy u klientů už 23. ledna. Ředitel domova Václav Vlček poznamenal, že zákaz potrvá nejméně do čtrnáctého února.

„Potom uvidíme. I když jsou u nás všichni očkovaní, někdo chřipku vždycky dostane. Pro starší a ležící lidi to představuje vážné zdravotní riziko,“ zdůvodnil zákaz návštěv Vlček.

Podle hygieničky Lenky Šimůnkové vydala Krajská hygienická stanice doporučení k omezení návštěv v nemocnicích, protože se nemocnost pomalu blíží k hranicím epidemie.

„Nemocných dospělých je na Děčínsku sice málo, kolem sedmi set na sto tisíc obyvatel. Tohle číslo ale podle mého názoru neodpovídá skutečnosti a naše statistiky jsou tak zkreslené,“ postěžovala si Šimůnková. Podle ní je jasné, že dospělí onemocnění přecházejí, nebo si raději berou dovolenou a nechtějí zůstat na neschopence, protože by přišli o peníze. Mezi dětmi je totiž tolik nemocných, že je vyloučené, aby dospělí byli tak zdraví. K praktickým lékařům skutečně mnoho pacientů s virózami nechodí.

„Pacienti s chřipkovými stavy se tu objeví jen výjimečně. Večer sloužím na pohotovosti, uvidím, jaké to bude tam,“ řekl doktor Tomáš Milíč z Děčína.

Oslovení dětští lékaři mají naopak nemocných dětí v ordinacích plno.

„Zatím se počty dětských pacientů zvedají. Především předškoláků a dětí ze základních škol,“ uvedla například doktorka Hana Balvínová z Rumburku.

Školy a školky v děčínském regionu jsou na tom s nemocností různě. Někde mají nejhorší za sebou, jinde vrchol onemocnění teprve očekávají.

„Máme nemocnou jednu čtvrtinu dětí. Čekáme, že jich bude víc, ale ke slučování tříd jsme ještě nepřistoupili,“ uvedla Pavla Sošková ze základní školy v Dolním Podluží. Podle Jaroslava Olši, ředitele děčínské základní školy Vojanova, nemocných žáků na jeho škole už ubývá: „Vrchol byl před třemi týdny, teď už je to pomalu pryč.“

Podle zdrojů hygieniků zatím žádná škola kvůli chřipce nebyla uzavřena. Situace na Děčínsku je prozatím lepší, než v jiných částech republiky.