Předchozí
1 z 5
Další

Nemocnice Děčín

Přístavba děčínské nemocnice spěje ke svému závěru.Přístavba děčínské nemocnice spěje ke svému závěru.Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Výraznou proměnou prochází nemocnice v Děčíně. Po demolici několika starých budov a hlubokých výkopech přišla na řadu také výstavba. Krajská zdravotní (KZ) za 880 milionů korun staví nový centrální příjem, operační sály nebo dvoupatrové parkoviště. „Součástí investice je výstavba nového pavilonu emergency s expektačním pokojem, dvěma zákrokovými sálky, třemi lůžky na crash roomu a RDG – CT. Kromě toho zahrnuje také čtyři operační sály, centrální sterilizaci, osm lůžek jednotky intenzivní péče a šest lůžek ARO,“ vyjmenovala rozsah nového pavilonu mluvčí KZ Petra Roubíčková.

Přístavba děčínské nemocnice spěje ke svému závěru.
Dostavba děčínské nemocnice finišuje. Je v ní i technologie z formule 1

Hotovo by mělo být do konce roku 2023, první pacienti by měli nový pavilon začít využívat v březnu či dubnu 2024. Po dokončení stavebních prací je totiž potřeba celou poměrně technologicky náročnou budovu, která je plná desítek kilometrů kabelů, oživit. Budovaná přístavba je první novostavbou v areálu děčínské nemocnice od přelomu 80. a 90. let, kdy byl postavený pavilon, ve kterém dnes sídlí interna, dětské nebo neurologie.

V dostavbě areálu bude Krajská zdravotní pokračovat i v roce 2024. V prosinci zahájila stavbu pavilonu pro matku a dítě, tedy druhou etapu výrazné modernizace děčínské nemocnice.

Nový domov pro seniory

Takto by měl vypadat domov se zvláštním režimem v Křešicích.Takto by měl vypadat domov se zvláštním režimem v Křešicích.Zdroj: MM Děčín

V roce 2022 se rozjela dlouhé roky očekávaná přestavba bývalého Bowlingu v Děčíně – Křešicích na domov se zvláštním režimem, který je určený pro lidi s Alzheimerovou nemocí a dalšími formami demence. Pro ty je na severu Čech dlouhodobě nedostatek vhodných lůžek a nový domov v Křešicích by měl v Děčíně alespoň částečně pomoci tuto špatnou situaci vyřešit. Během stavby ale došlo k přehodnocení záměru a z rekonstruovaného domu se stane domov pro seniory. Lidé s demencemi pak najdou svůj domov v areálu na Kamenické ulici, který se celý promění na domov se zvláštním režimem. První klienti se budou stěhovat v roce 2024.

Takto by měl vypadat domov se zvláštním režimem v Křešicích.
Na domov v Křešicích získal Děčín dotaci. Přestavba vyjde na víc než 103 miliony

Z Děčína do Podmokel na kole či pěšky rychleji a pohodlněji

Podoba budoucí lávky přes Labe pro pěší a cyklisty.Podoba budoucí lávky přes Labe pro pěší a cyklisty.Zdroj: Město Děčín

V roce 2024 by měla začít mnoho let odkládaná stavba lávky pro pěší a cyklisty, která bude zavěšená na železniční most mezi děčínským hlavním a východním nádražím. Její vybudování zpříjemní a urychlí pro pěší a cyklisty cesty mezi oběma centry Děčína. Stavba by měla vyjít zhruba na 74 milionů korun, přesná částka ale bude známá až po výběrovém řízení na zhotovitele. Přibližně 43 miliony by měla pokrýt dotace. Město si od nové lávky slibuje zklidnění dopravy díky snížení počtu cyklistů jak na Tyršově mostě, tak na Labském nábřeží. Dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne z IROPu, zbývající část město dofinancuje ze svého rozpočtu.

Podoba budoucí lávky přes Labe pro pěší a cyklisty.
Děčín je blíže lávce přes Labe pro pěší a cyklisty. Město na ni získalo dotaci

„Vybudovat pro cyklisty a pěší bezpečný přejezd mezi oběma částmi Děčína patří mezi dlouholeté plány a priority našeho města. Jsem proto velmi rád, že se nám konečně dotaci v takové výši podařilo získat,“ uvedl primátor města Jiří Anděl. Samotná stavba nového přemostění Labe by měla začít příští rok na jaře, hotovo by mělo být do dvou let. „Výstavbou lávky vznikne úplně nový směr, kterým se propojí město, zrychlí se přesun z jednoho břehu na druhý nejen cyklistům, ale také chodcům. Nemluvě o zvýšení bezpečnosti. Je to první krok k celkovému zlepšení dopravní situace v centru města,“ sdělil náměstek primátora pro rozvoj a IT Ondřej Smíšek.

Cyklostezka Česká Kamenice – Kamenický Šenov

Nová cyklostezka propojí Českou Kamenici a Kamenický Šenov.Nová cyklostezka propojí Českou Kamenici a Kamenický Šenov.Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Uleví se také cyklistům jezdícím mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem na Českolipsku. Nejpozději v listopadu 2024 by se měli cyklisté poprvé svézt po bezpečné cestě mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Po letech projektových příprav se České Kamenici podařilo získat dotaci přesahující 60 milionů korun. Dohromady by nová cyklostezka, i s odbočkou na Prysk, měla vyjít na přibližně 80 milionů korun.

Kromě cyklistů by stezka mohla sloužit pěším, bruslařům a za vhodného počasí v zimě také lyžařům. Stezka mezi Kamenicí a Šenovem bude unikátní svým povrchem, který se na severu Čech příliš pro tyto účely nepoužívá. Bude totiž z cementobetonu, ze kterého se běžně staví například dálnice. „Jeho hlavní výhodou je výrazně vyšší životnost než u asfaltu. Navíc stezku budeme zakládat v místech, kde je nepříliš dobré podloží. Tento materiál je k podobnému podloží tolerantnější,“ vysvětluje starosta České Kamenice Jan Papajanovský.

Nová cyklostezka z České Kamenice do Kamenické Šenova bude začínat v Jateční ulici a dál povede částečně podél trati na Šenov.
Mezi Kamenicí a Šenovem se uleví cyklistům i pěším, začne stavba cyklostezky

Vybudováním nové cyklostezky rozšiřování cest pro cyklisty na Českokamenicku ale nekončí. Hledá se spojení z České Kamenice na Benešov nad Ploučnicí a dále na Děčín, kam doposud musí cyklisté jezdit po silnicích. Zlepšit by se měla situace také v okolí Kamenického Šenova.

Nová školka na Západní ulici ve Varnsdorfu

Vizualizace nové školky ve Varnsdorfu.Vizualizace nové školky ve Varnsdorfu.Zdroj: Město Varnsdorf

Padesát dětí najde místo v nové školce na Západní ulici ve Varnsdorfu, kterou nechalo město postavit za přispění dotace. Oproti ostatním školkám zaujme svým elipsovitým tvarem a řešením vnitřních prostor. Kromě samotného zázemí, jako jsou třídy, herny nebo kuchyně, nabídne nový prostor pro děti také například vnitřní atrium. Kromě samotného zázemí, jako jsou třídy, herny nebo kuchyně, nabídne nový prostor pro děti také například vnitřní atrium. Jen na samotný strop "padlo" více než 600 tun betonu, který musel být vylit jednolitě, nebylo možné udělat část stropu a třeba po týdnu pokračovat.

Ve Varnsdorfu pokračuje výstavba nové školky.
Varnsdorf staví novou školku, jen střecha váží více než 600 tun