Do bezvýchodné situace se dostala Hana Homolová z Rumburku. Její roční domácí mazlíček, králík Lilinka, dostal v sobotu odpoledne těžký astmatický záchvat. Haně Homolové se však nepodařilo zajistit mu pomoc veterinárního lékaře. Všichni ji odmítli.

Astma

„Lilinka měla astma diagnostikované už asi měsíc, v sobotu dostala těžký záchvat. Proto jsme ihned volali našemu veterináři Rastislavu Schniererovi, ten byl bohužel mimo město. Odkázal nás na jiné lékaře,“ vyprávěla Homolová. Začal maraton telefonátů a doprošování, leč marný. Králík se pomoci nedočkal a do rána zemřel.

Nešťastná majitelka se nejprve dožadovala pomoci na rumburské Veterinární klinice u Mvdr. Vepřeka.

Mimoň

„Doktor Vepřek mi řekl, ať přijedeme do Mimoně, nebo ať dáme Lilince přes klec vlhký ručník. Nakonec jsme dali přes klec mokrý ručník a čekali, co bude dál,“ pokračovala Homolová. Zdravotní stav ročního králíka se však nelepšil, záchvat byl čím dál horší. „Ležela v kleci, lapala po dechu a strašně se třásla. Zvedla jsem telefon a volala dalšímu lékaři,“ řekla Homolová. Zdeněk Vepřek se brání, v osudný den byli bohužel všichni tři veterináři, kteří v Rumburku slouží čtyřiadvacetihodinovou pohotovost, mimo město.

„Dva byli na školení a ten poslední zrovna zasahoval u velmi vážného případu. Doporučil jsem slečně, aby králíka přivezla do Mimoně, kde jsem sloužil já,“ uvedl Vepřek. Mimoňská klinika je totiž pobočkou té rumburské. Dále Haně Homolové doporučil, aby králíka umístila do chladnější místnosti a klec překryla vlhkým ručníkem. „Nemohu diagnostikovat po telefonu, potřeboval jsem zvíře vidět. Bohužel nejezdíme za pacienty domů, není to v našich silách ani personálních možnostech,“ vysvětlil Vepřek. Do Mimoně se Hana Homolová s nemocným králíkem nevydala. „Neměla jsem možnost, jak se tam dostat, hlavně Lilinka na tom byla velmi špatně, potřebovala pomoc okamžitě,“ dodala Homolová.

Ordinační hodiny

Jako dalšího prosila o pomoc rumburského Oldřicha Baudyše. Ten nešťastné majitelce sdělil, že nemá ordinační hodiny, ať zavolá někomu jinému. „Baudyš bydlí dvě ulice od našeho baráku, ordinaci má hned vedle svého domu, nebyl by přece takový problém Lilinku ošetřit, i kdyby ji měl píchnout smrtící injekci, aby netrpěla,“ pokračovala se slzami v očích Homolová.

Doktor Baudyš přiznal, že se na něj Homolová s žádostí o pomoc obrátila, on ji však s omluvou odmítl. Ordinuje už totiž jen dvě, maximálně čtyři hodiny denně. „Jsem důchodce, volali večer a já už jsem se na ošetření zvířete necítil fit. Doporučil jsem jim proto raději jiného lékaře,“ vysvětlil Baudyš. Dodal, že v dnešní době už je mnoho klinik, které nabízí NON STOP službu, on však tuto službu neposkytuje. „Doplácím na to, že mám ordinaci vedle baráku, lidé volají ve dne v noci. Musím je však odmítat. Pokud by se jednalo o těžce zraněné, krvácející zvíře, tak to bych samozřejmě ošetřil,“ ukončil Baudyš.