Freie Sachsen svolávají na blokádu pod hesly o obsazení hraničního přechodu a uzavření hranic. „Balkánská cesta v současnosti končí především v Sasku. Každý den jsou chyceny stovky nelegálních přistěhovalců. Spolková vláda a zemská vláda v Drážďanech stojí stranou a nedělají nic. Teď to musíme udělat sami!“ vyzývá extrémistická organizace na sociálních sítích. Blokáda by měla začít v 10 hodin.

Freie Sachsen se profiluje jako protiimigrační hnutí. Během covidové pandemie zorganizovalo kvůli nesouhlasu s protipandemickými opatřeními pochod s loučemi k domu saské ministryně sociálních věcí Petry Köpping. Tehdejší kancléřka Angela Merkel tuto akci označila jako útok proti demokracii. O jednoho z představitelů této organizace se zajímá německá kontrarozvědka Úřad pro ochranu ústavy, která jej klasifikuje jako pravicového extrémistu, stejně jako celé hnutí.

Hlídky policie. Ilustrační foto
Německo přitvrzuje, kvůli pašerákům lidí zesiluje kontroly na hranicích

Extrémní pravice má v Sasku dlouhodobě poměrně velkou podporu. Bodovala zde například strana NPD, která podle německého ústavního soudu sledovala protiústavní cíle, v Sasku vzniklo protiislámské a protiimigrační hnutí Pegida, velké podpoře se zde těší také strana AfD, kterou také kvůli propojení s pravicovým extrémismem sleduje Úřad pro ochranu ústavy a její mládežnickou organizaci označila za extrémistickou.