Jako zdravotnická asistentka zaměstnání v Děčíně nesehnala. Zkoušela najít si práci i mimo obor. Také marně. Proto uvítala možnost prezentovat se na poradenském dnu, který na počátku tohoto týdne uspořádal děčínský úřad práce pro zájemce o uplatnění na německém trhu práce. Ten se od počátku května příštího roku uvolní i pro země, které se začlenily do Evropské unie v roce 2004.

„Brala jsem to jako určitou výzvu. Prostě jsem se zajímala o to, jaké možnosti zaměstnání bych v Německu měla. Dobrou zprávou bylo, že tamní nemocnice a další zdravotnická zařízení hlavně v Sasku nový personál potřebují. Při rozhovoru jsem ale byla hodně nervózní a o svých znalostech němčiny jsem asi moc nepřesvědčila,“ zhodnotila svoji účast na setkání zájemců o práci v Německu letošní maturantka děčínské zdravotnické školy Jana Rychtecká.

Ví, že právě s tou její němčinou to nebylo nic moc.

„Docela dobře rozumím, ale mluvit se spíš bojím. Hlavně kvůli tomu, abych neříkala něco špatně,“ přiznala nejčastější chybu lidí, kteří se učí cizím jazykům. Jana zároveň dodala, že by přijala jakoukoli práci v Německu. Proto se pustí do zdokonalení znalostí německého jazyka.

„Já jsem spíše váhala, jestli se mám také zařadit mezi zájemce o práci v Německu. Pochopila jsem ale, že bez potřebných znalostí němčiny bych tam sotva uspěla. Dám proto nejspíš přednost Praze, tamní nemocnice pořád shánějí zdravotní asistentky,“ nechala se slyšet Hana Popová, která kamarádku Janu doprovázela na pohovor na děčínský úřad práce.

„Chceme v Děčíně i Rumburku společně s našimi kolegy z agentury pro zprostředkování práce ze saské Pirny pořádat další takovéto poradenské dny. Jejich smyslem je informovat české zájemce o tom, jaké mají či po uvolnění německého trhu práce budou mít možnosti zaměstnání. Dozvědí se i vše potřebné o pojištění, daňovém systému a další informace,“ rekapituloval poslání poradenských dnů vedoucí oddělení aktivní politiky zaměstnanosti děčínského úřadu práce Vlastislav Hlaváč.

Připomněl, že přiměřená znalost jazyka je skutečně jednou ze základních podmínek získání práce v Německu. A to bez ohledu na profesi.

„Někteří zájemci argumentují tím, že jsou dobrými řemeslníky a to považují za hlavní předpoklad. Jenže tito lidé si zároveň musí uvědomit, že někdo jim tu práci bude přidělovat, budou pracovat v týmu dalších německých kolegů. Musí se prostě umět dorozumět. A to bez dobré znalosti němčiny jaksi nejde,“ dodal Hlaváč.

Poněkud zklamaný po svém pohovoru z děčínského úřadu práce odcházel i muž, který chtěl v Německu sehnat práci na některé z tamních lodí.

„Myslel jsem si, že bych se mohl uplatnit jako lodník. Zkušenosti s touto prací už nějaké mám. Předpokládal jsem, že se dostanu třeba na loď s českou posádkou, protože Čechů u německých rejdařů pracuje spousta. Asi to ale nevyjde,“ povzdech si muž, který se Děčínskému deníku představil jako Petr. Je vyučený kuchař, ale téhle původní profesi se věnovat nechce. „Je to hodně mizerně placená práce,“ poznamenal.

Odhodlaněji za možností získat zaměstnání v Německu vykročila paní Iva. Znalosti němčiny si zdokonaluje v kurzu, který absolvuje v Pirně.

„Tam samozřejmě konverzujeme prakticky jenom německy. Dělám všechno pro to, abych dobře rozuměla i dokázala běžně komunikovat. Snažím se číst i německé noviny,“ dodala vyučená zahradnice. Ani ona se nechce své původní profesi věnovat. Dodala, že jí bude celkem jedno, jestli bude pokojskou nebo třeba i pomocnou pracovnicí v ubytovacím či restauračním zařízení a nebo někde prodavačkou.

„V Německu hledáme kvalifikované pracovníky právě v oboru pohostinství a gastronomie vůbec. Totéž platí o sféře zdravotnictví a nebo některých dalších profesích. Přednost budou mít samozřejmě lidé s potřebnou flexibilitou a dobrými jazykovými znalostmi. Ty musí zájemci prokázat už při pohovorech s potencionálními zaměstnavateli. Bohužel, znalosti němčiny těch dosavadních adeptů nebyly příliš dobré,“ shrnula své dojmy z poradenského dne Janina Ehrentrat, poradkyně agentury pro zprostředkování práce ze saské Pirny.