Vysokou školu absolvoval letos v lednu. Práci ale dosud nesehnal. Nemá totiž žádnou praxi. Pomoci mu může projekt úřadu práce Odborné praxe pro mladé do třiceti let. Díky němu může získat cenné pracovní zkušenosti a zvýšit tak své šance při hledání zaměstnání. V Ústeckém kraji se do programu zapojilo už 979 lidí.

„Práci sháním už delší dobu, ale teprve po státnicích hledám intenzivněji. Odmítají mě právě kvůli nedostatečné praxi. Už se dívám i na nabídky mimo obor, ale pořád marně," povzdechl si pětadvacetiletý Jan K. 
z Loun, který vystudoval regionální rozvoj na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Na úřadu práce je už několik měsíců.

I on by se mohl zapojit do programu Odborné praxe, který od 1. července 2013 běží ve všech krajích v republice. Projekt se zaměřuje na nezaměstnané do třiceti let bez ohledu na dosažené vzdělání. Na mzdy mladých lidí, kteří mají minimální praxi, přispívá úřad práce zaměstnavatelům až 24 tisíc korun měsíčně. Pracovní poměr se uzavírá zpravidla na jeden rok.

„Cílem je, aby mladí lidé získali praxi, která jim pomůže při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a končí v dlouhodobé evidenci úřadu práce," vysvětlila ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Největší zájem 
v republice

Právě v Ústeckém kraji našlo díky projektu novou práci nejvíce lidí z celé republiky. „Mezi účastníky projektu je osmdesát procent středoškoláků, deset procent vysokoškoláků
a deset procent lidí se základním nebo nižším vzděláním. Nejčastěji jsou zaměstnáni 
v administrativě, řemeslných, technických a ekonomických oborech nebo v sociální oblasti," vyjmenovala Veronika Takacsová z krajské pobočky úřadu práce v Ústí nad Labem.

O dotované pozice už projevilo zájem 1 407 firem a organizací v Ústeckém kraji. Nové zaměstnance si přitom většinou velmi chválí.
„Přijali jsme tři absolventy, jednoho teprve v červenci. Všichni jsou moc šikovní 
a snaží se. Nová práce jim prospívá, určitě jsou rádi, že díky projektu dostali takovou šanci. Některé si necháme i po konci praxe," řekla Tereza Kroupová ze společnosti pro správu a údržbu nemovitostí Dospra, která má pobočky 
v Mostě a Chomutově.

Někteří končí, jiné zaměstnají natrvalo

Navzdory dobrým ohlasům dochází i k předčasnému ukončení praxe. Ke konci července ubylo 89 lidí, zaměstnáno je tedy 890 absolventů.

„Pracovní poměr přerušují uchazeči i zaměstnavatelé. Někteří z nich však s absolventy uzavřeli smlouvu rovnou na dobu neurčitou nebo 
s jejich zaměstnáním počítají 
i po skončení praxe. I samotní účastníci jsou s projektem spokojení a doporučují ho svému okolí," doplnila Veronika Takacsová.

Na konci července evidoval úřad práce v Ústeckém kraji 
1 525 absolventů a 710 mladistvých. Většina zaměstnavatelů je odmítá, protože jim chybí praxe a zkušenosti. Někteří je naopak vítají, neboť se u nich ještě nerozvinuly špatné pracovní návyky. Takové štěstí měla i čtyřiadvacetiletá Lenka Minárechová.

„V květnu jsem dostudovala podnikovou ekonomiku 
a management. Práci přímo 
v oboru jsem ale měla už rok před ukončením studia," podotkla Minárechová.

Celkový rozpočet projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let, který skončí 31. října 2015, je už 1,6 miliard korun. Ústecký kraj na podporu absolventů zatím získal 253 milionů.