K nezvyklému kroku přistoupil děčínský magistrát. Sestavil totiž zřejmě největší výběrovou komisi ve svých dějinách. Více než 50 tisíc obyvatel Děčína bude spolurozhodovat o tom, kdo bude ve městě dodavatelem květinové výzdoby.

„Město totiž vyhlásilo veřejnou zakázku na květinovou výzdobu ulic. Rozhodujícím kritériem soutěže je nejenom ekonomická výhodnost, ale také estetické zpracování. Do výběrového řízení se přihlásily dvě firmy a každá z nich proto osází dvě ukázkové mísy na sloupech veřejného osvětlení," říká mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Obyvatelé města mohou v anketě umístěné na webových stránkách města hlasovat až do konce září o budoucím dodavateli květinové výzdoby v ulicích. Vyhodnocení soutěže proběhne v průběhu měsíce října. „Pro ukázku své práce jsme zahradnickým firmám vyčlenili 4 sloupy veřejného osvětlení a ty jsme označili čísly," vysvětlila Zdenka Švirlochová z odboru místního hospodářství a majetku města.

Ukázkové sloupy naleznou občané na levém chodníku Tyršova mostu směrem na Labské nábřeží a na Masarykově náměstí u autobusové zastávky směrem na Tyršův most. Sloupy budou viditelně označeny čísly 1, 2, 3 a 4.

Hodnota zakázky by podle představ magistrátu neměla přesáhnout 600 tisíc korun. Vítěz se bude starat o květiny na 92 sloupech veřejného osvětlení především v centru města. Speciální závěsné květináče jsou například na Tyršově mostě, na Masarykově náměstí nebo na Litoměřické ulici.