Devětadvacetiletá Zuzana z Rumburka nemůže už delší dobu sehnat práci, a to kvůli své závislosti. Je totiž silnou kuřačkou. „Hodně pracovišť je nyní nekuřáckých a řada zaměstnavatelů dá raději přednost nekuřákovi,“ posteskla si žena, která se snaží se svou závislostí skončit.

Mnohé firmy kuřáky nechtějí. Tratí na nich. Kuřáci mají až o jednu hodinu kratší pracovní dobu, tuto dobu stráví s cigaretou. Dokazuje to průzkum, který provedl server Dokurte.cz. „Nedovedu si představit, že bych pracovala v nekuřáckém prostředí. Půl dne prosedím u počítače, po cigaretě sahám automaticky. Asi bych byla hodně nervózní, kdybych si nemohla zapálit,“ přiznává třicetiletá Michaela z Děčína. Její zaměstnavatel nemá nic proti kuřákům na pracovišti. Problém s kolegy –nekuřáky nemá, na pracovišti je totiž většina kuřáků. „Je pravda, že to u nás občas vypadá, jak ve třetí cenové, ale naštěstí k nám moc lidí nezavítá,“ pochvalovala si žena.

Za to kuřáci, které zaměstnává děčínský magistrát nebo varnsdorfská radnice, si musí čas, který stráví u cigarety napracovat. „Ve všech prostorách úřadu je zákaz kouření. Kuřárny zřízeny nemáme. Pokud má někdo nepřekonatelnou chuť na cigaretu, musí opustit budovu. Čas strávený mimo úřad si ale musí napracovat,“ uvedla mluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová. Dodala, že je jen minimum kuřáků, kteří v pracovní době úřad opustí. „S největší pravděpodobností pracovní dobu přečkají bez cigarety,“ spekulovala Macová. Obdobně musí postupovat kuřáci na děčínském magistrátu. Tam navíc musí dostat svolení nadřízeného pracovníka. Až poté mohou budovu opustit a dát si svou vytouženou cigaretu.

Infografika

Stejně tomu je v některých obchodních řetězcích na Děčínsku. Zaměstnanci si musí čas strávený nad cigaretou odpracovat. V některých prodejnách jsou jim k dispozici kuřárny, jinde musí mimo prodejnu. „Chápeme, že kuřák má své potřeby, ale on zase musí pochopit, že v práci se pracuje. Proto čas, který stráví kouřením musí napracovat mimo něžnou pracovní dobu,“ vysvětlila mluvčí společnosti Tesco Eva Karasová.

O něco snazší to mají řidiči autobusů MHD Děčín. V celém areálu je sice zákaz kouření, ale kuřáci mají k dispozici speciální místnost. „Ráno před odjezdem si mohou dát cigaretu v kuřárně. V autobusech je přísný zákaz kouření, a to i v době, kdy nejsou ve vozidle lidé,“ vysvětlil ředitel společnosti Bohumil Bárta. Dodal, že řidič, který poruší zákaz kouření v autobuse je potrestán, a to snížením výkonnostních odměn. „Dříve jsem tento nešvar řešil častěji, teď si ani nevzpomenu, kdy někdo zákaz porušil,“ snažil se rozvzpomenout Bárta. Řidič si mohou svou drogu dát na konečné, v době pauzy, ale vždy mimo autobus.

Největší ohledy bere na své zaměstnance – kuřáky ČEZ. „Kuřáci mají vyhrazen prostor mimo budovu. Je sice venku, ale zastřešený. Čas strávený mimo kancelář, tedy s cigaretou, napracovávat nemusí,“ řekla Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní. Dodala, že kuřáci naštěstí na cigaretu neodchází příliš často.

Psychologové však varují. Podle nich by měl zaměstnavatel kuřákům vymezit místnost. Když si kuřák nemůže zapálit, objeví se abstinenční příznaky, které nemůže regulovat svou vůlí. Může být podrážděný nebo impulzivní.