Třicet čtyři odsouzených z pěti věznic Ústeckého kraje strávilo Vánoce se svými rodinami. Ředitelé káznic jim za odměnu povolili na nejkrásnější svátky v roce přerušit na několik dní trest a opustit brány věznic. Ani jeden z odsouzených nevyužil propustky k útěku. Všichni se ve stanovenou dobu vrátili zpět za mříže. Potvrdili Deníku tiskoví mluvčí věznic.

Čtyři hodiny i týden

Nejvíce odsouzených šlo na svátky domů z věznice ve Všehrdech na Chomutovsku. Z 521 zdejších vězňů prožilo nejkrásnější svátky v roce se svými příbuzným 14 odsouzených „Se svými rodinami strávili 3 až 4 dny,“ řekla mluvčí věznice Bronislava Vetešníková.
Na 4 dny byl přerušen trest 13 vězňům z Litoměřic. Z věznice v Teplicích se podívali domů 3 odsouzení, jeden na celý týden, zbylí dva na šest dní.

Z vězení v Bělušicích na Mostecku dostali vánoční propustku 3 ze 720 odsouzených. „Jeden byl doma pouze 4 hodiny, druhý jeden den a třetí tři dny,“ upřesnil mluvčí věznice Ondřej Kroupa.

Z věznice Nové Sedlo na Lounsku, kde je 528 vězňů, mohl jít na svátky na pět dnů domů pouze jediný vězeň.
V Ústeckém kraji je dohromady šest věznic. Z Drahonic na Lounsku se ovšem Deníku nepodařilo získat o počtech propuštěných vězňů žádné informace. Vedení je odmítlo sdělit s tím, že všechny informace, které je možné veřejnosti poskytovat, jsou na webových stránkách Vězeňské služby ČR, případně je nutné se pro jejich získání obránit na tiskového mluvčího Generálního ředitelství vězeňské služby, který ovšem nebyl k zastižení.

Za rok až 20 dní

Na jak dlouho může být odsouzeným přerušen trest, přesně stanoví zákon o výkonu trestu. Podle něj lze vězně za dobré chování pustit na svobodu až na 20 dní v roce. Nárok na tuto opravdu výjimečnou a nejvyšší možnou formu odměny má ovšem ve vězení pouze hrstka lidí, kteří splňují přísné podmínky. „Jedná se o ty, kteří byli odsouzeni za méně závažné přečiny jako například neplacení výživného nebo krádeže. Musí se vzorně chovat, ve věznici pracovat a je u něj minimální riziko, že přerušení trestu zneužije,“ vysvětlil tiskový mluvčí bělušické věznice Kroupa.

O propustkách rozhoduje ředitel věznice. „Návrhy mu předkládají na základě své pedagogické práce s motivovanými odsouzenými odborní zaměstnanci zařízení,“ doplnil Kroupa.

Vánoce za mřížemi

Pro další tisícovky odsouzených, kteří tráví Vánoce za mřížemi, bývají tyto dny většinou těmi nejhoršími v roce. „Vánoce jsou tady vždycky těžké. Nejhorší je asi odloučení od rodiny. Doléhá to i na ty nejotrlejší odsouzené. Někteří uroní i slzu,“ potvrdil Deníku 37letý Martin, který sedí už pátým rokem v Bělušicích. Tři roky má ještě před sebou. Za násilnou trestnou činnost totiž vyfasoval osmiletý trest.
O vánoční atmosféru ovšem vězni ochuzeni nejsou. Během adventu se peče cukroví a zdobí ubytovny.

„Pod dohledem vychovatelek pekli odsouzení nejen drobné vánoční cukroví, ale i ozdoby na stromek ze směsi písku, mouky a vody. Zdobili si vánoční stromky. Mladiství odsouzení si vyzdobili okna papírovými ozdobami,“ vzpomněla mluvčí všehrdské věznice Bronislava Vetešníková. Pořádají se také vánoční a novoroční sportovní turnaje. Ve Všehrdech například v líném či stolním tenisu.