Kdyby pro poslance Parlamentu ČR platily stejné povinnosti, jaké vyplývají z pracovních smluv pro běžné zaměstnance firem či jiných organizací, už by si kvůli opakovaným absencím v zaměstnání hledali nové uplatnění na úřadě práce. Jenže mnozí zákonodárci si s podobnou hrozbou hlavu lámat nemusí. Žádný vyhazov jim ani za časté „zetky“ totiž nehrozí.

„Nemám z toho vůbec dobrý pocit. Teď v důchodu mohu věnovat víc času pročítání novin i sledování televize nebo brouzdání po internetu. A když se dozvídám, že jsou mezi našimi poslanci přeborníci, kteří se ve sněmovně objevují dost sporadicky, tak se nestačím divit,“ rozčiloval se sedmašedesátiletý František Růžička z Děčína.

Zdá se, že oproti některým mužům a ženám s poslaneckou imunitou v českých zákonodárných sborech berou zodpovědněji svůj mandát lidé působících místo desetitisícových platů jen za symbolickou odměnu v zastupitelstvech měst a obcí v děčínském regionu. Vyplývá to z dílčích přehledů jejich účasti na jednotlivých zasedáních.

„Ať už jako zastupitel a nebo později starosta či primátor jsem na jednání chyběl všehovšudy snad jedinkrát. A to ještě v některém z minulých volebních období. V tom stávajícím ani jednou,“ hlásil první muž děčínské radnice Vladislav Raška.

Jeho slova potvrdila rekapitulace účasti na jednání děčínských zastupitelů od ustavujícího zasedání druhého listopadu 2006 do současné doby.

„Pan primátor nechyběl ani jednou. Totéž platí i v případě některých dalších zastupitelů za ODS,“ uvedla Alena Smutná, která má na děčínském magistrátu na starosti právě agendu místní samosprávy.

Za poslední dva roky se zastupitelský sbor sešel devatenáctkrát. Stoprocentní účast měli z ODS ještě náměstek primátora Miroslav Samler, Ivana Stárková, Zdeněk Pitaš, Petr Michálek, Milan Franc a Ivan Vepřek. Ani jednou na zasedání v tomto volebním období nechyběli sociálně demokratičtí zastupitelé Pavel Sinko a Ivan Stríbrský. Absence u ostatních poslanců se pohybovala od jedné až po tři omluvené neúčasti.

Šestkrát, tedy vůbec nejčastěji, chyběli dva zastupitelé.

„Vždy jsem se řádně omluvil. Minimálně v jednom, možná i ve dvou případech jsem se jednání nezúčastnil zcela záměrně. Prostě jsem se tam vzhledem k nastolenému programu nechtěl dohadovat. Důvody ostatních absencí byly vesměs kvůli pracovním povinnostem a také tam figurovalo jednou či dvakrát onemocnění,“ vysvětloval důvody svých neúčastí na jednání zastupitel Vlastimil Pažourek (Volba pro město).

Šestkrát chyběla také Anna Brietsenská z ČSSD. Je právě na dovolení v zahraniční, takže se ke své neúčasti nemohla vyjádřit. Její straničtí kolegové v zastupitelstvu ale tvrdili, že vesměs absentovala kvůli lékařským povinnostem.

„Myslím, že bez ohledu na to, kdo jakou stranu zastupuje, bývá celková účast na našich jednáních v tomto volebním období velice dobrá. V minulých letech to bývalo i podstatně horší,“ tvrdil Jaroslav Horák (KSČM), který na zasedání chyběl jednou.

Sociálnědemokra­tický zastupitel Jaroslav Foldyna, který zatím vykazuje tři omluvené absence, si také povšiml svérázné docházky některých poslanců Parlamentu.

„Získání mandátu je projevem důvěry voličů. Jestliže se potom takový zákonodárce výkonu svěřené funkce věnuje přinejmenším nezodpovědným způsobem, měl by se mandátu vzdát. A neplatí to jen o účasti na jednáních. Proto by měla existovat možnost odvolatelnosti politika z funkce od místních zastupitelů až po zákonodárce v případech, kdy se svěřenému mandátu zpronevěří. To je krédo, za které, dokud budu působit v politice, budu i bojovat,“ zdůraznil Foldyna.

V jednadvaceti­členném zastupitelstvu Varnsdorfu je zhruba třetina těch, kteří se zúčastnili všech zasedání ve stávajícím volebním období. „Někteří kolegové či kolegyně prostě nemají v den zasedání možnost pracovní povinnosti skloubit s účastí na zastupitelstvu. Tam, kde tu možnost mají, je otázkou jejich rozhodnutí, čemu dají přednost,“ reagoval starosta Varnsdorfu Josef Poláček (ODS)-