Oproti minulým letům ale nekončí platnost stávajících občanských průkazů. Pokud mají lidé občanky v podobě zelené, do plastu zatavené kartičky, mohou ji i nadále používat. A to až do konce doby jejich platnosti.

Tomu tak v minulosti, kdy končila platnost určitých typů dokladů, nebylo. Tehdy si je museli vyměnit i lidé, jejichž průkazy měly vyznačenou 
i delší platnost.

O vydávání občanských průkazů se starají pověřené obce, ty jsou na Děčínsku 
a Šluknovsku tři.

„Na našem úřadě zbývá vydat takových občanských průkazů přibližně šest a půl tisíce," říká Romana Silvarová 
z kanceláře děčínské primátorky.

Během prvního pololetí již děčínští úředníci vyměnili více než dva tisíce občanských průkazů, které si lidé nechali udělat před deseti lety. Většinou se jedná o lidi, kteří ani tehdy nenechali povinnou výměnu starých průkazů na poslední chvíli.

A právě o to žádají úřady 
i nyní. Kromě šesti a půl tisíce průkazů s povinnou výměnou totiž úředníci zpracovávají žádosti o nový občanský průkaz, které si lidé podali kvůli změně některých údajů. Tedy se například přestěhovali nebo se oženili či vdali. Takových bývá za pololetí i několik tisíc.

Pokud zůstane statistika podaných žádostí stejná jako je v posledních letech, bude to znamenat vyřídit každý pracovní den přibližně sto žádostí o občanský průkaz jen na děčínském magistrátu. Lidé přitom musí na úřad hned dvakrát. Poprvé při podání žádosti, podruhé si nový občanský průkaz musí vyzvednout.

„Zatím se na oddělení, které občanské průkazy zpracovává, žádné velké fronty nedělají. To se samozřejmě ale může změnit ke konci roku, pokud výměnu nechá většina lidí na poslední chvíli," dodává Romana Silvarová.

Stejně jako při výměnách, kdy končila platnost určitých typů občanských průkazů, tak ani letos nebudou úřady lidi obesílat.
„Lidé si musí hlídat platnost svých dokladů sami. Na každém dokladu je vyznačena," říká Hana Rokosová 
z rumburského městského úřadu. Ani v Rumburku zatím velký zájem o výměnu průkazů, jejichž platnost se blíží ke konci, není.

Poslední velký nápor zažily úřady před několika málo týdny, kdy si majitelé aut museli zařídit dokončení jejich převodu. Stovky tisíc aut totiž byly v tak zvaném polopřevodu. Pokud to nestihli do konce června, bylo jejich auto vyřazeno z evidence motorových vozidel a již nikdy jej nepůjde provozovat legálně.

Na jednotlivých úřadech se tak v posledních červnových dnech vytvářely poměrně velké fronty. Pokud by něco takového hrozilo nyní také v souvislosti s hromadnou výměnou občanských průkazů, uvažují některé úřady o tom, že posílí provoz oddělení, která mají občanské průkazy na starosti.

„Zatím to není potřeba. Ale samozřejmě v případě potřeby jsme připraveni nastalou situaci řešit," dodává Romana Silvarová z děčínského magistrátu.

Na ten se je možné objednat i pro podání žádosti o nový občanský průkaz pomocí aplikace pro mobilní telefony nebo prostřednictvím textové zprávy. Lidé si tak mohou vybrat konkrétní volný termín, který nejvíce vyhovuje jim, vyhnou se tak dlouhým, v podobných případech mnohahodinovým frontám.

Povinná výměna občanských průkazů

Letošní povinná výměna občanských průkazů se týká těch, které byly vydány při velké výměně občanek v roce 2005. Jejich platnost je totiž pouze deset let a tato lhůta uplyne právě letos.
Se žádostí o vydání nového občanského průkazu je nutné přijít na pověřený městský úřad. Tedy do Děčína, Varnsdorfu a Rumburku. Po podání žádosti trvá vyrobení nového dokladu přibližně tři týdny. Lhůta zpracování je ale závislá na tom, kolik občanských průkazů je nutné aktuálně vyrobit. V případě, kdy je na centrální výrobnu větší nával, je potřeba počítat s delší dobou. Žadatelé dostanou místo starých zelených občanek nový průkaz o velikosti platební karty.