Své o tom vědí třeba na rumburské radnice. Ve městě totiž mají takových objektů hned několik.

„Patří mezi ně třeba restaurace Venuše. Vlastníkem je jeden podnikatel, ale zjistili jsme, že na jeho majetek je uvalená exekuce,“ řekl mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.

Rumburský stavební úřad se sice již v minulosti snažil řešit špatný stav budovy, zaslal majiteli několik výzev o zjednání nápravy, vypsal i pokutu, která stvrdil i krajský úřad, ale podnikatel. „Jedna z posledních informací je z loňského ledna, kdy nabylo právní moci rozhodnutí Ministerstva kultury o prohlášení tohoto objektu za kulturní památku. Co bude s budovou dál, radnice neví.

Obdobně je na tom bývalý panský pivovar v Rumburku. Spoluvlastníky jsou varnsdorfští podnikatelé, kteří chtěli v komplexu podnikat. „Vzhledem k tomu, že v roce 2006 některý budovy komplexu ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku, záměr podnikatelé neuskutečnili,“ poznamenala Žáková.

Nedávno se ale o komplex začalo zajímat vedení Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie s cílem rozšířit školu a vybudovat zde i studentské centrum. Vzhledem k finanční náročnosti od záměru ustoupilo. „V současné době stavební úřad neví, co budou podnikatelé s komplexem dělat a tudíž nemohou záležitost řešit,“ dodala mluvčí.

Dalším velkým a problémovým objektem Rumburku je bývalý Bytex. Majitelem je firma ATLAS TREND INVEST z Neratovic. Původně tam majitel zamýšlel vybudovat obchodní komplex s čerpací stanicí. „Nedohodl se však s městem, které v této lokalitě mělo jiné záměry, a tak požádal o demolici,“ vysvětlila Žáková. Město tak po etapách komplex bourá. Demolice se v současné době uskutečňuje, avšak vzhledem k finanční náročnosti je realizována po etapách. Vlastník jej musí podle Žáková do doby, než padne zcela k zemi, zabezpečit tak, aby padající omítka nezranila lidi či neponičila jiný majetek.

„Ve městě jsou další domy,které vypadají spíš jako ruiny. I když jsme vlastníky několikrát vyzývali, k nápravě nedošlo. Nepřebírají si totiž písemnosti,“ dodala Žáková.

Také Varnsdorf má deset objektů, které lze nazvat ruinami. „Na některé \"z nich jsme vydali nařízení odstranění stavby, nařízení údržby nebo zabezpečovací práce. Bohužel vlastníci těchto objektů nařízení ne vždy splní,“ uvedla Marcela Novotná z varnsdorfského stavebního úřadu. Dodala, že to je i případ, kdy nakonec muselo město za vlastníka provést demoliční práce, protože objekt ohrožoval svým stavem životy a zdraví osob. Demolici nakonec uhradilo město.

Děčín prý žádné ruiny nemá. Tvrdila to alespoň mluvčí magistrátu Romana Silvarova. „Stavební úřad skutečně v současné době neeviduje žádné stavby, které by byly v takovém stavu, že by bezprostředně ohrožovaly zdraví a životy osob a které by nutně vyžadovaly okamžitý zásah. Žádnou takovou stavbu nenašli ani úředníci, ani nemámě žádný podnět od obyvatel města,“ řekla Silvarová.