Motoristé v Děčíně se musí připravit na velké komplikace v dopravě. Od pátku 9. října se totiž na deset dnů pro veškerou dopravu zcela uzavře železniční přejezd v Litoměřické ulici. Čeká jej rekonstrukce. Řidiči se tak přes něj nedostanou ze Starého Města do Křešic a zpátky. Uzavírka se dotkne nejen řidičů nákladních a osobních aut, ale i městské hromadné dopravy a pěších. Kyvadlovou vlakovou dopravu, která by komplikaci s hromadnou dopravou výrazně předešla, se městu nepodařilo s Českými drahami vyjednat.

„Nedovedu si představit, jak budeme jezdit od nás do práce, děti do školy, zřejmě budeme muset vstávat dřív, když za železničním přejezdem musíme přestupovat,“ přemýšlela jedna z obyvatelek boletického sídliště Hana Hamplová. Obavy má i z toho, jak bude přecházet na autobusy, které budou čekat na cestující z Boletic a přilehlých čtvrtí, aby je mohly přepravit do centra a také zpět.

Pěší přejdou po lávce

„Pěším bude umožněn bezpečný přechod železničního přejezdu po přechodové lávce v blízkosti přejezdu. Tuto podmínku jsme si vymínili,“ uklidnila mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová.

Lidé nemusejí mít strach, že by je autobusy z odříznutých oblastí do centra Děčína a zpátky nedovezly.

„Máme připravený harmonogram. Linky číslo 8 a 9 budou jezdit ve směru z Křešic na Staré Město, tam si lidé vystoupí a po lávce pro pěší přejdou na linky číslo 2. Jízdné pro cestující zůstává stejné, jízdenka zakoupená na lince ve směru na Staré Město je platná i na lince za železničním přejezdem do konečné zastávky. Cestující se v druhém autobusu prokazuje řidiči již zakoupenou jízdenkou. Samozřejmě to platí i v opačném směru,“ řekl náměstek děčínského Dopravního podniku Vojtěch Sobotka. Upozornil však, že lidé musí mít na paměti to, že tento spoj nestaví na zastávce Autobusové nádraží. „Otáčení autobusu za železničním přejezdem bude velice složité, proto prosíme cestující, aby dbali na vlastní bezpečí a bezpečí ostatních cestujících,“ požádal Sobotka.

Hasiči se do míst dostanou

Uzavírka způsobí komplikace i hasičům. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan ale tvrdí, že není důvod k panice a strachu. „Děčínští hasiči jsou na situaci připraveni, ve zvýšené pohotovosti budou dobrovolní hasiči z Křešic a Boletic. Profesionální se do místa také dostanou, a to objízdnou trasou,“ uvedl Marvan.

Ta je ale určená jen pro osobní dopravu a povede úzkou ulicí na Staroměstském nábřeží podél Labe. „Samozřejmě, je to komplikace, ale lidé opravdu nemusí mít strach, že bychom se k nim nedostali,“ zopakoval Marvan.

Dopravu po Staroměstském nábřeží mají podle radnice regulovat náležitě poučené a označené osoby. „Budou tam nejen naši policisté, ale i strážníci, spolupráci už jsme domluvili,“ řekl šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec. Doplnil, že v noci budou dopravu řídit semafory.

„Vím, že je oprava přejezdu potřebná, ale na Staroměstském nábřeží bydlí tchýně a ta má z provozu před svým domem strach z hustého provozu. Jsou tady zvyklí na klid, do ulice běžně vbíhají jejich kočky, bojí se, že o ně přijde,“ poznamenal Tomáš Pavlík. Dodal, že obavy má i z toho, že řidiči například větších dodávek nebudou respektovat, že do ulice nesmí a budou ji projíždět. Trasa pro ostatní dopravu, tedy nikoliv místní, je totiž stanovena přes Ústí nad Labem, což pro řidiče znamená padesát kilometrů navíc.