Každý rok si Vladimír Sirůček z Děčína říká, že dárky nakoupí už v létě, aby měl před vánoci klid. Zatím to ještě nikdy nedodržel, a tak i letos bude nakupovat na poslední chvíli. „Pamatuji si, jak jsem asi před pěti lety úplně zapomněl koupit dárek pro babičku. Vzpomněl jsem si až 25. prosince, když mi rodiče volali, že k ní jdeme na oběd. Musel jsem se stavit na benzince a nakoupit pár dobrot, přítelkyně mi je vkusně zabalila a bylo vystaráno,“ popsal Vladimír své vánoční nákupu. Letos prý vyrazí také třiadvacátého či spíše až čtyřiadvacátého prosince. „Přítelkyně chce nějakou novou žehličku na vlasy, tu přece seženu vždycky, k tomu jí přikoupím nějakou drobnost a tu také dostanu i na poslední chvíli,“ tvrdil mladý muž.

Za pravdu mu dávají obchodníci. Velké obchody budou prodávat až do štědrovečerního odpoledne.

„Na Štědrý den máme otevřeno až do čtrnácti hodin,“ zval manažer děčínské prodejny Okay elektrospotřebiče Jaroslav Hejna pro případný nákup žehličky na vlasy.

Nejinak je tomu i třeba v Tescu. To děčínské sice běžně jede v nepřetržitém provozu, ale o Vánocích si dá oraz. „Otevřeno budeme mít i na Štědrý den, ale jen do čtrnácti hodin, pětadvacátého bude zavřeno a od šestadvacátého zákazníci budou opět moci využívat nonstop služby,“ řekla mluvčí Tesco Stres Eva Karasová.

Lidem to nevadí. „Je fakt, že si pamatuji, jak lidi jezdili nakupovat do Tesca i druhý svátek vánoční, asi utráceli peníze, co jim přinesl Ježíšek, ale myslím si, že i personál si potřebuje oddychnout a užít pohodu vánoc,“ řekl Jiří Kalinka z Děčína.

Klidné svátky

To potvrzují samotní pracovníci děčínského Tesca. Představit se nechtějí, protože prý nemají oprávnění mluvit s novináři. „Jsem ale ráda, že nebudu muset alespoň jeden den o vánocích za kasu, mám toho po celý rok dost a dost. Takové fronty tu jsou dnes a denně,“ ukázala za sebe jedna z pokladních.

Kdo by chtěl nakoupit na Štědrý den coby dárek nějakou potřebnost na zahradu nebo kutilovi v bohatě zásobeném Železářství Abrhám v Děčíně, má smůlu. „Kdepak, my máme na Štědrý den zavřeno, náš personál bude mít klidné svátky,“ řekla vedoucí prodejny Lenka Lhotová. Poradila, že poslední šanci mají zákazníci 23. prosince a to do osmnácti hodin.

Do měst za posledními nákupy jezdívají i lidé z okolních vsí. Jejich krámky totiž bývají ve svátky zavřené. „Loni o vánocích jsem měla zavřeno a uvidím, jak to bude letos. Ještě nejsem pevně rozhodnutá, že zavřu. Na většinu svátků v roce totiž mívám otevřeno dvě hodiny dopoledne,“ řekla majitelka smíšeného zboží v Markvarticích Božena Novotná.