Oddělení laboratoří a transfúzní služby v Nemocnici Děčín odebírá od dárců krev dvakrát v týdnu pro transfúzní stanici v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. V registru aktivních dárců tu mají dvě tisícovky lidí, z nich je většina mezi třiceti až čtyřiceti lety. Podle primářky oddělení Jany Ullrychové je to ideální věková struktura.

„V loňském roce jsme uskutečnili tři a půl tisíce odběrů a získali sto dvacet dva nových dárců. Za letošní rok jich už máme sto dvacet osm a to nám do konce roku ještě pár měsíců bývá,“ pochvalovala si lékařka. Pyšná je i na to, že všichni, kteří sem přicházejí darovat krev, jsou čestnými dárce. „Já tady pracuji sedmnáct let a nepamatuji se, že by tomu bylo jinak,“ poznamenala Ullrychová. Zdravotníci tu ani v době dovolených a prázdnin nemají nouzi o práci, tedy ani o dárce.

Krev je potřeba neustále

„Řada z nich k nám chodí pravidelně, jiné zveme,“ řekla lékařka a dodala, že v případně naléhavosti některé také kontaktují telefonicky. Krve je potřeba neustále, takže budeme rádi, když se přihlásí i další,“ vyzvala Ullrychová.

V děčínském odběrovém středisku se vystřídá během roku mnoho lidí, kteří se rozhodli pomoci jiným a věnují jim zdarma svoji krev. K nejžádanějším patří „univerzální“ nula mínus, která je vhodná pro všechny potencionální pacienty. Nejvíce se pak podle primářky vyskytuje skupina A+ a O+. Po odběru na dárce čeká v nemocnici pouze svačina. U některého zaměstnavatele čas od času i nějaký bonus. Například vitaminy nebo příspěvky na regeneraci. Většinou také dostanou den volna, v čase odběru krve.

Každý den zdravotníci v ČR spotřebují krev z více než tisícovky odběrů.

Zásoby jsou dostatečné

„Optimální by bylo kdyby darovalo krev pět až šest procent obyvatel. Zatím jsou to procenta tři,“ řekl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou děčínská nemocnice spadá. Dodal, že zásoby krve jsou v regionu podle jeho slov dostatečné. „Stav dárců podléhá přirozené obměně,“ doplnila jeho informaci primářka z Děčína a pokračovala.

„Někteří s dárcovstvím skončí kvůli věku, jiní třeba ze zdravotních důvodů. Proto bychom uvítali další, především mladé lidi,“ přála si lékařka.

V České republice je v současnosti tři sta tisíc bezplatných dárců krve. Aktivně jich chodí darovat zhruba dvě třetiny. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby jich bylo minimálně pět procent, tedy až půl milionu. Darovat krev smí člověk jen do pětašedesáti let.

„Současná doba je sice o penězích. Ale za ně se všechno koupit nedá,“ komentovala věc Věra Nováková z Děčína, která patří mezi čestné dárce a svoji myšlenku dokončila slovy: „Lidé by si proto měli uvědomit, co dělají.“