Následovali se 119 trestnými činy Vietnamci, na třetím místě jsou Ukrajinci se 78 případy. Následují sousedi z Německa se 47 případy.

Daleko méně případů policie eviduje u sousedů z Polska byli identifikováni jako pachatelé trestných činů jenom v 16 případech.

Naopak až od Černého moře přijeli páchat trestnou činnost Bulhaři, kteří byli identifikováni jako pachatelé v 18 případech.

Pokud jde o občany Ruské federace, byli obviněni v 16 případech. Rumunů bylo obviněno celkem 12.

Výrazný byl loni nárůst počtů trestných činů Ukrajinců. Např. v roce 2012 policie vyšetřovala méně případů 48 spáchaných občany Ukrajiny.

Bude více problémů s Ukrajinci?

Podle politologa Zdeňka Zbořila vzhledem k současným událostem na Ukrajině lze očekávat velkou vstřícnost českých i unijních úředníků vůči Ukrajině, a bude usnadněn pohyb ukrajinských občanů v rámci EU.

„To přinese nárůst kriminality. S tím musíme počítat. Ale pokud vím z dosavadní zkušenosti, jde především o drobnou kriminalitu a nelegální práci," uvedl Zbořil.

V mnoha případech přijíždějí Ukrajinci do Evropy jako turisté a zůstávají v EU nelegálně a shánějí si práci. Potom si vyřizují oficiální povolení k dlouhodobému pobytu v zemi, pokud s nimi zaměstnavatel uzavře smlouvu a zaváže se platit za ně daně…