Nelichotivé prvenství patří Děčínsku ve výplatě sociálních dávek.
Z údajů úřadu práce vyplývá, že během května tu lidé dostali téměř 48 milionů korun. Celkem bylo v Ústeckém kraji vyplaceno na dávkách přes 271 milionů korun; nejmenší částka šla na Lounsko.
„Statní sociální podpora zahrnuje dávky pěstounské péče, porodné, pohřebné, přídavek na dítě, sociální příspěvek a příspěvek na bydlení,“ vypočítává mluvčí úřadu práce Eva Maříková. „Proč je největší objem na Děčínsku nemůžeme hodnotit,“ říká s tím, že je to ovlivněno hned několika faktory.
„Jedním z nich může být i počet obyvatel a počet uchazečů o zaměstnání,“ dodává Maříková.
Děčínsko se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnanosti; vůbec nejhůře je na tom Šluknovský výběžek. Například v Lobendavě je bez práce 24 procent lidí, ve Starých Křečanech 23 procent, v Jiříkově pak 21 procent. A naděje na zlepšení tu v nejbližší budoucnosti rozhodně není.
Problém je i v tom, že ve Šluknovském výběžku poslední dobou prudce přibývá obyvatel, převážně ze sociálně slabých vrstev. A ti zvyšují nezaměstnanost – i kdyby třeba pracovat chtěli, prakticky nemají šanci práci najít.
„Tady není práce a nebude, ti lidé se stěhují do mrtvé zóny. Možná tu najdou větší klid, ale ne naději na lepší živobytí,“ říká Gabriela Doušová z rumburské radnice. Tomu, že se na Děčínsku vyplácí nejvíce sociálních dávek, se nediví. „Ti lidé tu žijí na hranici bídy.“
Děčínsko – zejména pak Šluknovský výběžek – se poslední dobou potýká se silným přílivem nových obyvatel.
„Bylo to plíživé, nikdo si toho nevšímal,“ říká Doušová. Prvním náznakem, že něco není v pořádku, byly stížnosti lidí na místní azylový dům. Lidé si mysleli, že problémy pocházejí z něj, jenže se ukázalo, že je vše jinak. Za problémy nemůže azylový dům, ale vznikající ghetta.
Do nich se sestěhovávají noví lidé. Čísla jsou průkazná: Za loňský rok se na Šluknovsko přistěhovalo 2 504 lidí. Za první čtyři měsíce tohoto roku tu pak přibylo dalších 1 122 obyvatel! Doslova jako magnet působí na nové obyvatele Rumburku, kde za loňský rok přibylo 840 obyvatel, letos pak už 328 obyvatel. Není bez zajímavost, že nedaleký Varnsdorf podobné problémy nemá, sem se lidé rozhodně nehrnou.
Ruku v ruce s přílivem nových, většinou nepřizpůsobivých obyvatel jde vysoká kriminalita. V některých obcích vzrostla až o desítky procent, třeba ve Šluknově letos prudce narostla vloupání. Starostům už proto došla trpělivost a dopisem požádali o pomoc premiéra Petra Nečasa.