Titul nejmladšího starosty většího města České republiky zůstane i pro další volební období s největší pravděpodobností na Děčínsku. Do čela České Kamenice by se měl postavit teprve 23letý Jan Papajanovský. Na pomyslném trůnu vystřídá končícího starostu Benešova nad Ploučnicí Filipa Ušáka, který do úřadu před čtyřmi roky nastupoval jako 25letý.

„Já jsem ambici dělat starostu neměl. Bavili jsme se spíše o tom, že bych obsadil pozici místostarosty. Ale to jsme netušili, že vyhrajeme volby s takovým náskokem. V takové situaci neobsadit místo starosty by bylo pohrdání voliči,“ řekl Papajanovský. Do čela města by ho měli noví zastupitelé zvolit poslední říjnový den.

Papajanovský není v českokamenickém zastupitelstvu nováčkem. Poprvé se do něj dostal před třemi lety jako náhradník. Do letošních voleb šel už jako lídr Koalice pro Kamenici, která nakonec volby jednoznačně vyhrála a většina v zastupitelstvu jí unikla jen těsně. Voličům tak zřejmě nevadil jeho velmi nízký věk.

„Já ale na té kandidátce nebyl sám. Měli jsme tam lidi od 20 do 60 let. Takže lidé volili rovnoměrně vybraný tým,“ odmítl si přivlastnit všechny zásluhy mladý politik, podle jehož názoru nízký věk překážkou není.

Nejstarším členem rady města se stane o 40 let starší občanský demokrat František Vait. „Já v tom nevidím nejmenší problém. Podle mne je potřeba i v radě určitá vyváženost,“ uvedl Vait s tím, že měl jen požadavek, aby se místostarostou stal člověk politicky zkušenější. Druhým mužem tak bude dlouholetý zastupitel Václav Doleček ze sdružení Společně pro město.

Zbývající dvě křesla v radě pak připadnou Martinu Konečnému a Vojtěchu Markovi z Koalice pro Kamenici. Pro Papajanovského nebyla práce v městském zastupitelstvu prvním veřejným angažmá. Před lety se například zasazoval o udržení samostatnosti děčínského gymnázia, které plánoval kraj sloučit s obchodní akademií.

Na českokamenickou radnici by měla po ustavujícím zastupitelstvu usednout zbrusu nová koalice. Doposud ve městě vládla rada složená ze zástupců SNK ED, ČSSD, KSČM a ANO. Ta měla v zastupitelstvu těsnou většinu.

Příští vedení města čeká oprava domova pro seniory, což bude pravděpodobně největší investice celého volebního období, v níž půjde o desítky milionů korun. Kromě toho plánuje Papajanovský i další drobné investice.

„Měli jsme stobodový program a postupně jej chceme plnit. Týká se to například oprav místních silnic nebo umístění laviček na konkrétní místa,“ přiblížil Papajanovský.

Před čtyřmi lety se stal nejmladším starostou českého města Filip Ušák z Benešova nad Ploučnicí. Podle jeho názoru se Papajanovský bude střetávat především se zkostnatělým úřadem.

„Je to záležitost především nějakých kliček přesně ve stylu seriálu Jistě, pane ministře. Takové kličky je potřeba co nejdříve prokouknout,“ dal Ušák radu pro nejbližší měsíce pravděpodobnému starostovi České Kamenice.