Za dárky zaplatí třeba tisíce korun, ale vánoční stromek se vydají uloupit v lese. I taková je mentalita některých lidí. Někteří „samozásobitelé“ uříznutí oblíbeného smrčku či borovičky přitom ani za krádež nepovažují.

„Beru to jako sváteční kolorit. Ještě když jsem se svojí manželkou Květou před svatbou coural lesem na Sněžníku, tak se tam rozplývala nad jednou borovicí. Chystali jsme naše první vánoce a já slíbil, že ten stromek skončí v našem tehdejším jednopokojovém bytě. To se také stalo. Zatím mě nikdo nechytil, takže od té doby máme takový stromek, jaký si vyberu. Nejhezčí je vždycky ten kradený,“ chlubil se s úsměvem pětatřicetiletý Petr z děčínského sídliště Bynov. Celé jméno z pochopitelných důvodů zveřejnit nechtěl.

„Činíme různá preventivní opatření, abychom porosty před krádežemi ochránili. Naši lesníci, a platí to i o děčínském regionu, se teď ve zvýšené míře pohybují v místech, která by zloděje mohla nejvíce lákat. V případě potřeby spolupracujeme s policií,“ uvedl mluvčí státního podniku Lesy České republiky Zbyněk Boublík.

V rámci prevence lesníci někdy přistupují u mladých lesních kultur k postřiku chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Tato látka však při pokojové teplotě silně zapáchá. Občas lesníci odstraňují některé boční větve nebo nastříkávají větve a kmínek stromu barevným sprejem. Význam obou těchto opatření je ve snížení estetické atraktivnosti stromku.„Vzhledem ke všem opatřením, která mají zabránit krádežím stromků v lese, je nesmyslné riskovat postih, který může dosáhnout až patnácti tisíc korun,“ dodal mluvčí Boublík.

Určitou výhodu oproti republikovým lesům v regionu mají správci děčínských lesů. V posledních letech tam nová výsadba klesla na minimum, takže na jedenácti stech hektarech se tyčí převážně už vzrostlé stromy.

Jaký stromek máte nejraději? Hlasujte v anketě vpravo

„I tak samozřejmě v předvánočním období naši lesníci věnují kontrolám porostů více času. Žádného zloděje zatím nenachytali,“ uvedl šéf děčínského Lesního úřadu Antonín Novák. Pozornost soustředí zejména na Chmelník, ale také na Červený, Písečný či Vraní vrch a další lokality.

Pár stromků každý rok před vánočními svátky v městských lesích přece jen padne. Jsou určené na výzdobu v děčínské ZOO a některých dalších organizacích města.

„Komu se nechce stromek platit, vždy si najde příhodnou chvilku, jak ho ukrást v lese. Často uříznou i vzrostlejší strom a domů si odnesou jenom jeho špičku. Je pravda, že kdybychom ve spravovaných porostech měli podstatně více menších stromků, asi by ty případy krádeží byly i častější,“ poznamenal děčínský lesník František Pažout. Podobné zkušenosti mají i správci mnohých dalších obecních či městských lesů v regionu.

Ojedinělé případy uřezaných stromků zaznamenávají lesníci i v národním parku České Švýcarsko.

„Zloději to v našich lesích ale zase nemají tak jednoduché. Jednak se více zaměřujeme na hlídání těch lokalit, o kterých víme, že jsou pro motorizované poberty snadno dostupné. Území parku není liduprázdné ani v zimních měsících, takže i tahle okolnost sehrává svoji příznivou roli, že si hned tak někdo netroufne vydat se s pilkou právě do našich porostů,“ tvrdil vedoucí lesní správy národního parku České Švýcarsko Robert Mareš.

S tvrzením, že nejhezčí stromek je ten kradený, nesouhlasí Milena Kabátová z Děčína.

„Jakmile začne prodej smrčků a boroviček ve zdejších supermarketech a nebo na jiných místech, vždycky se tam s manželem vydáme a podaří se nám vybrat docela pěkný stromek. Krásný je tím, jak si ho doma ozdobíme. Je pravda, že ty ceny nejsou zrovna nenižší, ale to se nedá nic dělat,“ dodala asi padesátiletá paní.