Riziko nákazy je totiž nepravděpodobné a podle odborníků pouze teoretické.

„Sice se u lišek objevila alveokokóza, onemocnění podobné tasemnici, ale nevím o případu, kdy by ji člověk dostal při sběru lesních plodů,“ řekl zástupce ředitele z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Jozef Král. Připustil, že by teoreticky mohl onemocnět jedině v případě, že by lesní plod pokálela liška a sběrač jej vzápětí sebral a snědl.

„Ale takovýhle popis nákazy jsme nikdy nezaznamenali. Nikdy se neprokázalo ani onemocnění vzteklinou při sběru lesních plodin. A to i přesto, že virus vztekliny se přenáší i slinami a nemocné zvíře může plody poslintat. Sluneční záření virus vztekliny spolehlivě zničí,“ vysvětlil Král.

Přesto i při sběru lesních plodin by lidé měli dodržovat hygienická pravidla. Před jídlem je důležité nasbírané ovoce raději umýt.

„Záleží zase na lokalitě, kde plody sbíráme. V lesích u frekventovaných silnic mohou být znečištěny výkaly a močí lidí,“ upozornil Král. Stejné pravidlo platí při nákupu lesních plodů v tržnici. „Tady zase nevíme, kdo všechno zboží osahal,“ dodal hygienik.