Dvě z nich jsou zkušené političky, které mají za sebou ve vedení měst shodně osm let. Hana Cermonová jako náměstkyně primátorky Děčína, Eva Džumanová jako starostka Šluknova.

„Život ženy v politice je hektický. Pokud se tomu věnujete poctivě, tak práce ve vedení města stojí spoustu času a zodpovědnosti,“ říká Džumanová.

Tu s Cermonovou spojuje kromě doby, po kterou ve vedení měst působí, také životní období, kdy se do komunální politiky pustily. „Osobně si myslím, že to je jeden z důvodů, proč je v politice tak málo žen. Starat se o malé děti i pracovat ve vedení města je časově náročné. My, ženy, jsme zodpovědné, a když se něčemu věnujeme, tak aby to mělo výsledky,“ líčí Džumanová.

Kompetentních lidí mezi muži a ženami je podle Cermonové stejně. A to i těch, kteří mají odvahu do politiky vstoupit. „Já jsem začala uvažovat o politice ve chvíli, kdy všechny tři děti odešly studovat nebo se osamostatnily. A já jsem si uvědomila, že teď je ta příležitost se něčemu věnovat v komunitním slova smyslu,“ popisuje Cermonová.

Političkám dávají zapravdu údaje Českého statistického úřadu vztahující se k letošním volbám. Průměrný věk kandidujících žen je téměř 48 let. Přesto je průměrná kandidátka asi o čtvrt roku mladší než průměrný kandidát, tomu je více než 48 let. Nejvíce kandidujících žen je starších 60 let, druhou nejsilnější skupinou jsou ty mezi 40 a 44 lety.

Stejně jako u mužů, ani mezi ženami nemají o politiku ty nejmladší zájem. Do 19 let jsou pouze tři. S postupujícím věkem pak přibývá i počet kandidátek.

Obě ženy po zvolení vstoupily do ryze mužského světa. Eva Džumanová se stala historicky první starostkou Šluknova, Hana Cermonová vůbec první ženou v nejužším vedení Děčína.

„Ze začátku chvilku trvalo, než mne muži přijali. Žena ve funkci starostky byla velmi neobvyklá a nevěděli, co ode mne mohou čekat,“ popisuje svoje začátky Džumanová.

Hana Cermonová nastoupila mezi samé muže v roce 2010. Tehdy byl primátorem František Pelant, dalším náměstkem Pavel Sinko. „Byla jsem svými kolegy velmi hýčkaná, protože oba byli gentlemani,“ vzpomíná Cermonová.

Ve druhém funkčním období se dostaly do nejvyššího děčínského vedení hned dvě ženy. Na nejvyšší post primátorky totiž usedla Marie Blažková.

„I ve druhém období se k nám naši kolegové chovali velmi slušně. A totéž musím říct i o vedoucích úřednících magistrátu,“ pokračuje náměstkyně děčínské primátorky.

Hana Cermonová i Eva Džumanová chtějí pokračovat i v dalším volebním období. Obě jsou na předních místech politických subjektů, za které jdou do komunálních voleb.