Více než stokrát vyjížděli hasiči k hořící suché trávě na loukách a polích. Čtyřicetkrát dokonce hasili plameny v lese. To vše jen za poslední měsíc.

V pondělí dopoledne, krátce předtím, než metorologové vydali varování před vysokým stupněm nebezpeční požárů v Ústeckém kraji, vyjízděli profesionální hasiči z Děčína k již desátému požáru lesa v červenci.

Tentokrát hořel les nad Bynovským sídlištěm na ploše cca 25 m2. "Hasiči nátahli jeden útočný proud a požár zlikvidovali. Příčinou požáru byla manipulace s otevřeným ohněm. Případ si převzala Policie ČR," dodal za hasiče Miroslav Svoboda.

S velkým lesním požárem bojovali hasiči minulý týden v nepřístupném terénu Českého Švýcarska. V permanenci byl i policejní vrtulník s tz. bambi vakem. Na místě pak hasiči našli nedopečeného buřta.

Ústecký hasičský záchranný sbor (HZS) proto žádá, aby lidé ve volné přírodě nemanipulovali s otevřeným ohněm. „I na svých pozemcích odložte pálení zahradního odpadu, případně zakládání ohně k opékání a grilování na dobu, kdy pominou současná sucha,“ upozornil hasičský mluvčí Lukáš Marvan. Prakticky to znamená, že bude lepší místo zahradního grilu nebo ohniště použít elektrický.

Jsou tu i další situace. Od kotoučové rozbrušovačky, takzvané „flexy“, nebo brusného kamene odlétává proud žhavých jisker. Oblouková svářečka nebo autogen uvolňují kapky roztaveného kovu a další. Šéf dobrovolných hasičů z Libouchce Michal Michňo proto doporučuje práci do detailu naplánovat a hlavně nepodcenit přípravu a bezpečnostní opatření.

„Kyblík s vodou a práškový hasicí přístroj jsou základ. Občas se divím, že i v takové situaci jsou lidé schopní zapálit oheň na zahradě,“ poznamenal Michňo.

Zároveň připomněl, že na webových stránkách HZS lze nalézt aplikaci, na níž dopředu může každý ohlásit, že bude na zahradě zapalovat oheň. Ať už „táborák“, nebo užitkový, případně ohlásit požár spolu se zadáním souřadnic GPS.

Jeho kolega, starosta dobrovolných hasičů z Božtěšic Vladislav Peška, také doporučil nechat práci a zábavu s ohněm na jindy. „V těchto dnech je to obrovský risk. Na procházce v přírodě bych si ani nezapálil cigaretu. Stačí jiskřička, vánek a požár je na světě,“ varoval.

V pohotovosti bude také ústecká městská policie. „Pokud hlídka něco podobného uvidí, okamžitě zakročí a nechá plameny uhasit, pokud to nebude gril. Zároveň přestupek předá příslušnému správnímu orgánu, který může uložit vysokou pokutu,“ dodal zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

K požáru nyní stačí málo. Jiskry od zablokovaného kola lokomotivy rozpoutaly 4. července podél trati z Lovosic do Ústí nad Labem ohnivé peklo. K hašení muselo vyrazit 29 hasičských jednotek z celého okolí a úplné dohašení s monitoringem trvalo celý víkend. „Je to nejpravděpodobnější příčina. Jak vlak projížděl, šířil požár stále dál,“ přiblížil hasičský mluvčí Marvan.