Zloději v děčínských ulicích opět přitvrzují. Lidem velmi agresivně nabízejí pravděpodobně kradené zboží a po odmítnutí po nich chtějí peníze třeba na vlak. Někdy si je vezmou i přes odpor oběti.
„Nechcete parfém? Lacino." S takovou nabídkou se setkává na frekventovaných místech Děčína čím dál více lidí. A během okamžiku již mají parfém v tašce nebo kabelce, kam jej zloději hodí. Většina lidí nabídku zlodějů odmítne, stejně jako žádost o peníze. V tu chvílí ale prodávající spustí příval sprostých a hrubých nadávek.
„Stalo se mi to v OD Koral, cpali mi tam parfém do tašky a když jsem jim ho hodila zpět, tak mě počastovali sprostými slovy. Takže pozor na ně," varuje Lucka Fišarová.
Dalšími oblíbenými místy prodejců jsou například Masarykovo náměstí nebo parkoviště u velkých obchodních center.
„Já už to zažila nejmíň pětkrát. Když jsem odmítla, vždy jsem si vyslechla nehezká slova. Byly to dámy tmavší pleti," přidává se Markéta Běhounková.
Zlodějům ale přitom vůbec nejde o prodej parfémů nebo jiného zboží.
„Už mockrát jsem je potkala na Tyršovce před Billou, jsou tam zcela pravidelně a nejvíc je naštve, když člověk vytáhne drobný z kapsy a ne z peněženky. Nadávají a jdou okrádat dál. I tak si držím kapsy u tašky a děti," popisuje praktiky zlodějů Jana Schmittová.
A právě neopatrnost se stala tento týden osudnou seniorovi na Masarykově náměstí v Děčíně. Také jemu nabídli zloději parfémy, které mu i přes jeho nesouhlas hodili do tašky.
„Když je odmítl, naléhali ještě více, a tak muž vyndal peněženku. Chtěli peníze na vlak. Obměkčený muž jim věnoval několik kovových mincí. Ty jim nestačily. Jeden z dvojice sáhl zaskočenému muži do peněženky a s ulovenou dvoutisícovou bankovkou utíkal pryč," uvedla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.
O chvíli později se okradený muž potýkal s další parfémovou obchodnicí, která mu do tašky vhodila dva kousky. Když ji odbyl, parfémy si vzala zpět a odešla. Muž se následně obrátil na policii.
Jenže většinou se lidé ale na policii neobrátí, protože jde pravděpodobně o menší částky.
„Tentokrát šlo o dva tisíce, což je poměrně velká částka. To zřejmě přimělo pána k tomu, aby se na nás obrátil," říká Petra Trypesová s tím, že by se ale na policii měli lidé obracet vždy. I tehdy, pokud jim někdo parfémy stejně agresivním způsobem nabízí nebo jsou dokonce okradeni.
Poměrně často se lidé obracejí na městskou policii, která podobné případy také řeší.
„Několik takových případů jsme již zaznamenali. A nejednalo se vždy jen o prodej parfémů, ale i jiného zboží, kdy se lidé domnívají, že jsou prodávající podvodníci. Každopádně je dobré se na nás obrátit co nejdříve," říká mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík. Poukazuje tak na fakt, že se mnohdy lidé na strážníky obracejí i s mnohadenním zpožděním.