Ti musí již dnes pro balíky do desítky kilometrů vzdáleného Rumburka nebo Varnsdorfu.

Lidé jsou proti

Velké problémy by přineslo zrušení lobendavské pošty, která je poprvé zmiňována již v roce 1791, například Walteru Güntherovi. Ten kvůli zdravotním problémům dojde pěšky jen několik metrů. Navíc o francouzských holích.

„Vždycky, když dostanu nějaké peníze, tak si pro ně jdu, protože mám na poště účet. Kdybych měl jet někam jinam, tak na tomhle těžko. 
V létě ještě možná, ale v zimě se ani náhodou nedostanu do jiné vesnice," ukazuje Günt-her na svůj elektrický vozík.

Zrušená pošta by ho dostala do těžké situace. „Asi bych si musel sehnat auto nebo tak něco. Bez pošty na tom budu docela špatně. Ale jsou lidé, kteří ani takové vozítko, jako mám já, nemají,"dodal Günther.

Prostory jsou!

Obec Lobendava České poště nabídla nové prostory. Chce jí tím pomoci pobočku v obci zachovat. Česká pošta by tu dokonce nemusela platit náklady na energie. Hradila by jen plat pracovnice pošty, ta je navíc ochotná pracovat na poloviční úvazek. Lobendavskou poštu má 
na starosti oblastní manažer pošty Tomáš Vlk. Zda a jak se promění pošta v Lobendavě, ale zatím nechce konkretizovat.

„Je to věc jednání České pošty a zastupitelstva. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo," řekl Vlk Děčínskému deníku.

Podle starostky obce Lenky Hausdorfové přitom na jednání, které se uskutečnilo 
v minulých dnech, přišel Vlk 
s tím, že v Lobendavě bude pouze výdejní místo. Ostatní poštovní služby by mohli Lobendavští využít v Lipové nebo v desítky kilometrů vzdálených městech. Do Lobendavy by také zajížděla na zavolání poštovní auta, jejichž posádky by nabízely omezený rozsah poštovních služeb.

Pošťák na telefon?

S tím, že by si měl pošťáky volat telefonem, ale nesouhlasí Josef Protiva.

„Mám u pošty důchod. Kam já budu jezdit? Oni nabízejí, že si zavoláte a oni přijedou. Ale proč já budu platit za telefon? A když budou jezdit, to se budeme scházet jako pitomci? 
A kde?" ptá se Protiva a dodává, že on si může zajet do vedlejší vesnice.

„Ale co chudí lidé nebo ti, kteří už opravdu špatně chodí a jsou rádi, že dojdou po vsi? Jak se takoví lidé dostanou třeba do Šluknova? Ať všechny starší 55 let postřílí a zavezou to tady," dodává.

Vše nutné

Poštu ale lidé v Lobendavě vnímají jako úřad, na kterém si mohou vyřídit prakticky všechny nutné věci.

„Upřímně řečeno, kolik dopisů člověk za rok pošle? Ale na poště si vyřídíte všechno od peněz, pojištění. Je to prostě takový finanční supermarket.  A pošta nyní chce přesunout svoje náklady na lidi, dost často chudé lidi. Je nemyslitelné vyhnat devadesátiletou babičku do Poustevny na poštu," přidává se Jan Jurka.

Problémy se dotknou i lidí 
z osady Severní, která je nejsevernějším obydleným místem České republiky.

„Je to neskutečný, co si pošta myslí? Že když jsme úplně na okraji republiky, že se na nás může vykašlat?" říká rozhořčeně Marie Čapková, která bydlí v Severní. Ta by musela například pro balíky, pokud ji pošťák nezastihne doma, jezdit do třicet kilometrů vzdáleného Varnsdorfu. Zbytek Lobendavy pak do Rumburka, který je jen o několik kilometrů blíže.

„Každá, i prosperující firma, financuje křížově, kdy provozuje i krámy, které nemusí být ziskové, a dotuje je 
z jiných, úspěšnějších, v zájmu reklamy, dobrého jména a lidí. Tady se jde přes mrtvoly 
a dovolím si tvrdit, že se tak honem a co nejrychleji naplňuje idea privatizace vymyšlená ještě exministrem Langrem," říká její  syn Miroslav.

Pomůže kraj?

Na stranu Lobendavských se postavilo hejtmanství, které pravidelně jedná s Českou poštou. Další jednání na hejtmanství by se mělo uskutečnit příští týden.

„K rušení pošty by mělo dojít pouze na základě analýzy 
a jasného souhlasu obce. Česká pošta by se měla zdržet jakýchkoli nekorektních postupů," zdůraznil po jednom 
z jednání s poštou náměstek ústeckého hejtmana Stanislav Rybák.

Nejsevernější pošta České republiky

První zmínky o poště v Lobendavě pocházejí již z roku 1791, kdy byla pošta spojena s celnicí, která se nacházela na staré rychtě. Později byla pošta zrušena a vrátila se do Lobendavy 25. února 1869, kdy se poštmistrem stal Heinrich Wähner. Dopisy a balíky bylo tehdy nutné vozit na ručním vozíku z nedaleké Lipové a následně je rozvézt po Lobendavě. 
V roce 1913 si postavil tehdejší poštmistr Josef Glos u poustevenské silnice dům, do jehož přízemí se přestěhovala pošta i telegrafní úřad. Pošta v tomto domě sídlí dodnes.