Nové parkoviště by mělo sloužit domovu se zvláštním režimem, který město plánuje vybudovat za pomoci ministerské dotace v bývalém Bowlingu v Křešicích. Toho se však bojí lidé bydlící v okolí. Parkovací místa totiž mohou nahradit stávající dětské hřiště, které lidé využívají. Lidé proto sepsali petici, kterou projednávali zastupitelé města.

„Protože jsem se dozvěděla, že to parkoviště někteří podporují, rozhodla jsem se petici sepsat, aby město vidělo širokou podporu lidí, kteří hřiště chtějí zachovat. Potřebovala jsem podpisy převážné části lidí, kteří s tou skupinkou nesouhlasí,“ říká děčínská zastupitelka Daniela Trojanová, která za peticí stojí. Podle jejích slov se pod petici podepsalo 105 lidí.

Zatím to ale vypadá, že se lidé, kteří dětské hřiště chtějí zachovat, nemusí bát.

„Parkovací místa tam udělat musíme, ale je to na nás a nějakým způsobem s tím můžeme hýbat,“ řekla při jednání zastupitelstva primátorka města Marie Blažková.

Ze studie, se kterou nyní magistrát pracuje, je patrné, že u Klicperovy ulice, kde se právě bývalý Bowling nachází, by měla být parkovací místa, která zruší nejen dětské hřiště, ale zasáhne sousední trávník s keři.

Nové parkoviště by mělo sloužit především návštěvám a zaměstnancům nového domova. Vzhledem k tomu, že v domově budou pacienti s nejrůznějšími formami demence, je nutné areál zabezpečit tak, aby jej nemohli opustit. Proto v něm ani není možné postavit parkoviště a místo pro něj se hledá v těsném sousedství zamýšleného domova se zvláštním režimem.

Podobný menší domov se zvláštním režimem otevřela pobočka Českého červeného kříže v prosinci v Dolním Oldřichově na Teplické ulici v bývalé školce. Domov se zvláštním režimem je určen především pacientům s neurodegenerativními onemocněními jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc či stařecká demence. Postarat se zde umí i o pacienty s duševním onemocněním.

V tomto domově je místo pro třináct klientů. Stejně jako jiné regiony, tak i Děčínsko se potýká s velkým nedostatkem lůžek v zařízeních pro klienty trpících některou z forem demence. Těch v posledních letech poměrně výrazně přibývá a běžné domovy důchodců pro ně nejsou vhodné.