Úžasné na celé věci je, že tyto ledopády se každým rokem tvoří v jinou dobu a v jiné podobě v závislosti na rozmarech přírody a počasí. Takže, i kdybyste podnikali výpravu za ledopády do Českého Švýcarska pravidelně každý rok, pokaždé to bude jiné a jedinečné.

Můj první tip začíná v obci Brtníky, odkud se vydáte po zelené turistické značce směr Šternberk a dále. Z této hlavní cesty sledujte aktuální "ledovcové" značení, které vás upozorní na odbočky k ledopádům u Soví jeskyně, dál k Malé kaskádě a ledové Oponě až k odbočce Vlčí potok. Čirá, světle žlutá, hnědá a dokonce namodralá barva rampouchů vás bude uchvacovat i podél toku Vlčího potoka, kde narazíte na ledové skulptury s názvem odvozeným od jejich tvarů, jako například Betlém, Varhany a největším skvostem bývá od cesty vpravo do kopce schovaný Velký ledový sloup. Vlčí potok vás opět zavede k silnici, kterou se můžete vrátit a uzavřít zhruba osm kilometrů dlouhý okruh v Brtníkách, nebo se vydat na rozhlednu na Vlčí horu.

Druhý tip za ledopády je méně náročný, ale stejně atraktivní. Z Kyjova vede pohodlně upravená, červeně značená cesta podél říčky Křinice, kde asi po jednom kilometru objevíte informační panel Köglerovy naučné stezky popisující ledovou jeskyni Vinný sklep, do které sestoupíte po vybudovaných schodech.

Pak pokračujete dál po červené a opět zhruba po jednom kilometru narazíte na značenou odbočku, nejdříve z kopce, a pak do kopce k Jeskyni víl. Zde na vás čeká opravdové ledové království. Nazpět do Kyjova se vrátíte stejnou cestou. Vzhledem k tomu, že se ledopády nacházejí v nitru národního parku, prosíme všechny návštěvníky, aby respektovali ono "ledopádové" značení a chovali se s respektem k těmto ledovým, i dalším přírodním úkazům a zanechali je v jejich původní kráse nedotčené.

Na informačním středisku v Krásné Lípě si můžete vyzvednout mapku, kde je celá trasa dobře vyznačena.

Autor: Dana Štefáčková