Jako první obec zprovoznila stání pro automobily uprostřed obce. Doposud zde totiž žádné velké parkoviště, kde by majitelé mohli své „plechové miláčky“ odstavit, nebylo. „Záměr vznikl v roce 2015, nyní se nám jej konečně povedlo zrealizovat. Na parkovišti střed je místo pro přibližně třicet osobních aut,“ řekl jetřichovický starosta Marek Kny.

Stavba vyšla na více než jeden milion, z toho 840 tisíci korunami přispěl dotací Státní fond dopravní infrastruktury. Do vesnice, která je jedním z výchozích míst do národního parku, ale míří mnohem více turistů. Obec proto počítá ještě s dalšími odstavnými plochami pro auta. Ty by měly vzniknout na frekventovaných místech.

„Jedno provizorní nyní budujeme směrem k ozdravovně. Po změně územního plánu zde vyroste velké parkoviště pro zhruba devadesát aut. Další pak bude u Starého mlýna, kde bude obdobná kapacita jako toho ve středu obce,“ přiblížil další plány Kny.

Nedávno otevřené parkovišti zpoplatněné není, na zbývajících dvou by ale majitelé za odstavení svých automobilů měli v budoucnu platit.

Problémy s neukázněnými řidiči nemají jen v Jetřichovicích, trápí prakticky celé České Švýcarsko. Například ve Hřensku má obec na svých pozemcích k dispozici 330 parkovacích míst. Další stovky jich jsou na parkovištích u soukromých hotelů a penzionů. Ale ani to nestačí, aby bylo možné nápor turistů ve vrcholné sezóně bez problémů zvládnout.

„Pravidelně v půl desáté dopoledne jsou všechna parkoviště plná,“ popsal situaci starosta Zdeněk Pánek.

Hřensko má oproti jiným vesnicím na okraji národního parku výhodu. Má totiž vlastní obecní policii, která na dodržování zákazu parkování mimo určené plochy dohlíží. Nejčastěji rozdává pokuty na silnici z Hřenska na Mezní Louku, kde mnohdy stojí desítky aut, která se už na parkoviště nevešla.

Návštěvníci parků přibývají

Svou roli v tom hraje také neustále rostoucí návštěvnost národního parku. Jen za poslední dva roky se zvedla asi o pětinu, tedy přibližně 150 tisíc lidí. Ti pak odstavují svá auta, kdekoliv je to možné. Kritická byla podle správy národního parku situace letos na začátku května, kdy byly státní svátky. „Auta tehdy zcela zaplnila louku mezi Mezní Loukou a Meznou,“ řekl Richard Nagel ze správy národního parku.

Ta proto vyzývá turisty, aby využili veřejnou dopravu. Skrz národní park projíždí autobusová linka, která zaveze lidi k největším lákadlům Českého Švýcarska – Pravčické bráně nebo hřenským soutěskám. Do těch mohou vyrazit i z nové autobusové zastávky Divoká soutěska mezi Mezní Loukou a Vysokou Lípou. Vlak pak může turisty dovézt do severní části národního parku u Brtníků nebo Krásné Lípy.

„Málokdo také ví, že je možné do Hřenska vyrazit vlakem. Z německé Schöny stačí od vlakové zastávky přejet Labe přívozem,“ nabídl neobvyklou cestu do skal Richard Nagel.