Nepříjemnou vzpomínku bude mít na návštěvu Děčína Markéta Šmídová z Prahy. Především na Pension Jana v Děčíně Bynově, kde se s přítelem ubytovali. Jednu noc ale v pensionu Markéta nemohla strávit. Vůbec se nedostala dovnitř.

„Byla jsem u kamarádky na návštěvě, přítel zůstal v pensionu. Vrátila jsem se dvě minuty po půlnoci a k mému údivu byl pension zamčený,“ popsala událost Šmídová. Nepomohl ani přítel zamčený uvnitř. „Chtěl mi odemknout, jenže klíč nebyl v zámku a po personálu ani slechu,“ zlobila se Šmídová. Musela se vrátit ke kamarádce a tam přenocovat. Kdyby kamarádku v Děčíně neměla, musela by asi přenocovat v parku na lavičce.

Klepání prý přeslechla

Druhý den jí v pensionu tamní pracovnice tvrdila, že byla uvnitř a její klepání přeslechla. „To je samozřejmě nesmysl, dělali jsme s přítelem dost velký hluk, když se snažil někoho sehnat, kdo by mi otevřel, jednoduše budovu zamkli a určitě někam odešli,“ tvrdila žena. Nechce ani domýšlet, co by se mohlo stát v případě, že by někdo potřeboval akutně lékaře či třeba začalo hořet.

Kateřina Jelínková je onou osobou, která penzion tu noc obsluhovala, se hostům z Prahy omluvila. Prý nezvonil zvonek.

“Skutečně zamykáme, ale já jsem v patře, kdyby na mě pán zabouchal, otevřela bych,“ vysvětlila Jelínková. To však přítel Šmídové netušil.

Jelínková dodala, že hosté mají za povinnost nahlásit, pokud z pensionu odcházejí.“A pro­tože pán byl v pokoji, paní nic neřekla, vůbec mě nenapadlo, že může být venku,“ dodala Jelínková.

Zamykají před půlnocí

V pensionu zamykají před půlnocí restauraci i vchod do patra, kde jsou právě pokoje pro hosty. „Děláme to i kvůli jejich bezpečnosti, už se několikrát stalo, že nás vykradli,“ tvrdil majitel pensionu Luboš Levý. Vysvětlil, že hosté jsou upozorněni, že se objekt na noc zamyká a že pokud chtějí ven nebo dovnitř, musí zvonit. Tvrdil, že pension provozuje osmnáct let a to, co se stalo Markétě Šmídové, se stalo poprvé. „Byla to shoda okolností, zřejmě došla baterie ve zvonku,“ přemýšlel. Markétě Šmídové se za nepříjemnost moc omlouvá, nicméně na zavedeném systému nočního zamykání nebude nic měnit. Klíče od domu hostům nenabídne. „Měl bych obavy z nepoctivých návštěvníků, kteří by nás mohli vykrást,“ zdůvodnil Levý.

Přitom klíč od pokoje a k tomu i klíč od domu je běžnou praxí. „My taky zamykáme, ale každý náš host dostane ke klíči od pokoje i klíč od domů. Není myslitelné, aby recepční třeba ve tři v noci vstávala a chodila hostům odemykat,“ uvedla Alena Jašíčková, provozovatelka hotelu JEF v Doubici.