Ihned po nálezu policie silnici uzavřela. Kvůli tmě ale nemohl pyrotechnik odstranit nalezenou munici již ve čtvrtek, na místo nálezu tak dorazil v pátek dopoledne.
„Během pátečního dopoledne a odpoledne se podařilo část munice zajistit. Průzkum ale bude probíhá i ve větších hloubkách, zda se tam nenalézá další munice," uvedl v pátek odpoledne policejní mluvčí Dan Vítek.
Podle původních předpokladů měly být granáty vyzvednuty během pátečního odpoledne. To se ale kvůli problémům s technikou nepodařilo.
„Hasiči si nechali na místo dovézt elektrocentrály, takže bude možné v práci pokračovat i po setmění," dodává Vítek.
Nakonec ale policie silnici ještě v pátek večer otevřela. Pyrotechnik si odvezl ke zničení dohromady čtrnáct dělostřeleckých granátů. Nejméně část z nich byla ráže 128 milimetrů.
Pro policisty a historiky nejsou podobné nálezy překvapivé.
„Podobné nálezy nejsou v našem regionu ničím neobvyklým. V roce 1945 se již naprosto rozpadla fronta a hlavním zájmem prchajících vojáků bylo se dostat k Američanům, i na vlastní pěst. Za žádnou cenu nechtěli padnout do sovětského zajetí," říká děčínský historik Petr Joza. Prchající vojáci tak mnohdy zahazovali výzbroj včetně munice, kde to jen bylo možné. Další nálezy pak mohou pocházet z munice zakopané v poválečných měsících.
Že se nejedná o ojedinělý nález, potvrzují také policejní statistiky z posledních let.
Například letos v létě byla několik desítek minut neprůjezdná silnice do Bělé, nedaleko křižovatky Saské ulice s Teplickou totiž nalezli dělostřelecký granát z druhé světové války. Ten si pyrotechnik krátce po svém příjezdu naložil do auta a odvezl k likvidaci. Před třemi lety na podzim pak dělníci nalezli u Vysoké Lípy pancéřovou pěst, granát i plynovou masku. Kromě toho nalezl pyrotechnik i několik pistolí.
Přestože většina munice nalezené na Děčínsku pochází z druhé světové války, čas od času se podaří najít i starší výbušniny.
Například před dvěma lety nalezli dělníci granát při opravě zdi u vstupu do Edmundovy soutěsky ve Hřensku. Podle přivolaného pyrotechnika se jednalo o francouzský granát z první světové války.