Salmonelóza, tularémie zajíců, varroáza včel nebo nemoc zvaná Maedi – Visna. To jsou infekce, které se v současné době vyskytují u nejrůznějších živočichů na Děčínsku. Potvrdil to epizootolog MVDr. Jiří Suchopár z děčínského inspektorátu Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj. „Posledně jmenovaná nákaza se vyskytuje v chovu ovcí na Rytířově. Je však takzvaným klidovým ohniskem. To znamená, že u nakažených zvířat se po mnoho let neprojevují žádné klinické příznaky,“ uvedl Suchopár. Maedi – Visna je onemocnění, které není přenositelné na člověka. „Akutní průběh této nemoci však může nepříznivě ovlivnit poživatelnost masa v důsledku jeho snížené hodnoty . Maso ovcí bez klinických projevů je ale pro člověka zcela neškodné. Nálepka klidového ohniska nebrání chovateli v prodeji svých ovcí do chovů se stejnou nákazovou situací nebo do chovů neprošetřených, ale nařizuje mu vždy skutečnost o onemocnění kupujícímu nahlásit,“ doplnil Suchopár. Horečnatými stavy, záněty mízních uzlin, zápalem plic nebo záněty vnitřních orgánů. Tak se projevuje další zvířecí nemoc, kterou eviduje veterinární správa. Jde o tularemii zajíců. Ohniskem nákazy jsou Březiny a Huntířov. „Tato nákaza je velmi nebezpečná, přenositelná na lidi. Zajíc nakažený tularemií trpí nechutenstvím, vyhublostí, zvýšenou potratovostí, ztrátou plachosti a pohybovými potížemi,“ vysvětlil Suchopár. I když na Děčínsku odstřel zajíců není povolen, je nutné připomenout, že konzumace takového masa nebo manipulace s ním je zdraví nebezpečná. Huntířovské ohnisko tularemie evidují veterináři ve svých statistikách přibližně pět let, to březinské se pak na nich objevilo až během loňského roku.

Mimořádná veterinární opatření museli před časem zavést v děčínské zoologické zahradě. V listopadu se tam totiž u ptáků z expozice Ptačí dům a u tetřevů objevila salmonelóza. „Abychom mohli zvířata vyléčit, bylo nutné expozici úplně uzavřít. Tento stav trval přibližně do března, dnes už jsou všichni ptáci vyléčení a návštěvníci tak mají možnost opět Ptačím domem procházet,“ uvedl zoolog děčínské zoo Roman Řehák. Zahrada je pod pravidelným dohledem veterinářů. Při jedněch z posledních kontrolních testů bylo zjištěno podezření ze salmonelózy u drápkatých opiček. Ihned po oznámení výsledků testů byla celá expozice desinfikována a začalo se s léčením zvířat. „Byla nutná výměna substrátu, desinfekce parkosů, před vstupem do expozice jsme umístili desinfekční rohože a veškerý odpad sypeme do speciálních nádob,“ vysvětlil Řehák. Protože je expozice opiček kalimiko a kosmanů zakrslých prosklená, návštěvníci o pohled na ně nepřijdou.

„Chtěl bych podotknout, že lidé se nemusejí návštěvy zoo obávat. Pokud nepřijdou do přímého kontaktu s trusem zvířete, nehrozí jim žádné nebezpečí nákazy.“ Podle Jiřího Suchopára o zrušení mimořádných veterinárních opatření rozhodne výsledek laboratorního vyšetření, které právě probíhá. „Pokud dopadne dobře a provozovatel zajistí řádné provedení závěrečné desinfekce v expozici, mohlo by být ohnisko v brzké době zrušeno.“

Onemocněním, které není jen záležitostí Děčínska, ale trápí plošně celou Českou republiku, je varroáza včel.

Jde o parazitární onemocnění, kdy roztoči napadají vyvíjející se plod i dospělé jedince.

Za vyšším počtem přeživších parazitů stojí již po dva roky relativně teplá zima. „V důsledku varroázy uhynulo během poslední doby asi 50% včelstev. Na Děčínsku je situace o něco příznivější. Zde se hovoří cca o dvaceti procentech,“ uvedl Suchopár.

Oblast děčínského okresu, ale také Ústecko je pověstné vysokou mírou výskytu infikovaných klíšťat, přenášejících klíšťovou encefalitidu. Před dvěma lety zaznamenala lékařská služba i veterináři případ, kdy se tato nemoc přenesla z infikovaného zvířete na člověka.

„Na Verneřicku onemocněla klíšťovou encefalitidou matka se synem. Po veterinárních vyšetřeních jsme zjistili, že se infikovali od nakažené kozy tím, že pijí její nesvařené mléko,“ doplnil Suchopár. Vakcinace proti této nemoci je podle něj dobrou investicí.