Dlouhodobě jedny z nejnižších tržních nájmů, které dokonce v poslední době klesají. Tak vidí situaci na Děčínsku průzkumy některých agentur. Realitní makléři na ni ovšem pohlížejí jinak.

„Nemyslím si, že by tady tržní nájmy klesaly. Odhaduji, že v současné době se obvyklé nájemné za byt 1+1 kolem 35ti metrů čtverečných pohybuje okolo čtyř tisíc, za 2+1 o výměře zhruba 55 metrů čtverečných zájemci dají pět tisíc korun. Samozřejmě plus služby,“ řekl Martin Tonder z děčínské realitní kanceláře Vesta. Podotkl, že výše nájemného je v Ústeckém kraji sice nižší, než v jiných částech republiky, ale ceny rozhodně neklesají. Právě proto, že stagnuje trh s nemovitostmi, roste poptávka po nájmech.

Bytů k pronájmu přibývá

„Velká je i nabídka. Každoročně bytů k pronájmu přibývá. Je to nyní běžný prostředek, jak zhodnotit nemovitost. Řekl bych, že tržní nájemné odpovídá ceně bytu a nebude se výrazně měnit,“ dodal Tonder.

„Dávám za 2+1 v Děčíně sedm a půl tisíce, se službami mě vyjde byt na deset tisíc. To mi rozhodně nepřijde jako nízké nájemné. Jestliže máte na bydlení alespoň nějaké nároky, levnější neseženete,“ myslí si Jana Kociánová. Bydlení ji tak přijde téměř na dvě třetiny jejího platu. O tom, jak bude byt drahý rozhoduje také jeho poloha. Za byty v centrech měst si lidé připlatí.

Kdo hledá, najde

„Chce to hledat. Bývalý domácí mi zvýšil nájemné o pět set korun. Tak jsem si našel jiný byt, téměř stejný, za nižší cenu. Stěhoval jsem se jen zhruba o kilometr. Když nelpíte na tom, že chcete bydlet ve středu města, vyjde bydlení levněji,“ podělil se o svou zkušenost Vladislav Horák z Varnsdorfu. Nedomnívá se však, že by o nájemném rozhodovalo jen to, kde je. Často záleží prostě na rozhodnutí majitele.

„Ceny nájemného jsou tu podle mne vysoké. Za větší byt běžně i osm až devět tisíc se službami. To mi, vzhledem k příjmům zdejších obyvatel, jako nízká částka nepřijde. K snížení dojde, až budou majitelé mít třeba půl roku neobsazený byt, ale poptávka po bytech stále je,“ uvedla Jana Vojtíšková z děčínské Reality Office. Majitelé bytů si však podle jejího názoru většinu bytů pronajímají sami bez realitek, a tak je pro ni obtížné odhadnout přesněji obvyklou výši nájemného.

Realitek využívají minimálně

Miluše Šírová z Rumburské realitní kanceláře má podobný názor: „Já si nemyslím, že by tu bylo levné bydlet. Odpovídáme celorepublikovému průměru, i u nás už lidé vydávají za bydlení asi dvě třetiny svých příjmů. S Prahou se nemůžeme srovnávat. Nájemné, které by tam bylo považováno za nízké, je tu vysoké. A jde to spíš nahoru. Díky tomu, že se nestaví.“

Předpokládaná deregulace nájemného, ke které by mělo na Děčínsku dojít v příštím roce, ceny tržního nájemného příliš neovlivní. Domnívá se tak alespoň Martin Tonder: „Nedokážu si představit, že by se najednou obce začaly chovat tržně a razantně zvedly nájemné. To by nebylo politicky prozíravé.“