Velkou rekonstrukci nádraží v Benešově nad Ploučnicí chce letos v říjnu zahájit Správa železnic (SŽ). Kromě vzhledu se promění i využití. Nově by zde měla být část městského úřadu a policejní služebna. Oprava by měla vyjít na více než 70 milionů korun, SŽ nyní hledá stavební firmu, která se do rekonstrukce pustí. Pokud půjde výběrové řízení i samotná obnova podle plánu, hotovo by mělo být do konce příštího roku.
„Stavbaři provedou kompletní zateplení objektu, zrekonstruují veřejně přístupné prostory a vybudují bezbariérové WC,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Nádraží už před časem dostalo nová úrovňová nástupiště.
Součástí chystané rekonstrukce je výměna rozvodů vody, elektroinstalace i vytápění. Do prvního patra se bude možné dostat i novým výtahem, nové budou také bezbariérové toalety a výdejna jízdenek. „Součástí akce je nová kanalizační přípojka, parkoviště P+R a přístřešek pro úschovu kol a zajištění bezbariérového přístupu na kryté nástupiště u výpravní budovy,“ doplnila Friebová.
Aby se Správa železnic vyhnula tomu, že bude mít sice opravenou, ale prázdnou budovu, případně bude muset část ubourat jako například ve Varnsdorfu, dohodla se s městem a policií na využití části poměrně velké nádražní budovy. Policie do ní přesune své obvodní oddělení, které je doposud na radnici. Benešovský úřad pak na nádraží přestěhuje svůj archiv, který zde bude ve výrazně lepších podmínkách než v budově městského úřadu.
Dřívější záměry ale byly výrazně širší. „Původně měla být větší část námi využívaných prostor určena pro stavební úřad. Jak to s ním nyní bude, nad tím visí velký otazník,“ připomněl benešovský starosta Petr Jansa záměr ministerstva pro místní rozvoj rušit některé stavební úřady. Na seznamu těch, které jsou určené k likvidaci, je právě i ten v Benešově nad Ploučnicí.
Přestěhování policie na nádraží uvolní určitým způsobem ruce městskému úřadu. „Po policejní služebně by mohl vzniknout bezbariérový vstup do budovy. Je to totiž jediné místo, kde bychom mohli vybudovat výtah,“ vysvětlil Jansa.
Správa železnic v posledních letech investovala do oprav nádraží na Děčínsku stovky milionů. Často se jim snaží najít také novou náplň, protože obsluha dráhy díky technologiím již nevyžaduje tolik prostoru. Na děčínském východním nádraží se tak usídlil dům dětí a mládeže, který tam kromě jiného přesunul železniční modeláře. Na nádraží na Jedlové pak vznikly nové apartmány. Opravená jsou nádraží také například v Dolním Žlebu, v Mlýnech nebo v Chřibské.