Nápad na nové zvony dostali v Mikulášovicích na Šluknovsku v roce 2021, tedy přesně sto let poté, kdy do zvonice zvedli zvony nahrazující ty zabavené během první světové války. „Tehdy u toho byl můj pradědeček jako člen Velikonočních jezdců a Velikonočních pěvců a moje prababička jako členka Spolku katolických žen. Takže jsem ani nemohl jinak než se toho také zúčastnit, je to jen o sto let později,“ vypráví Roman Klinger. Ten se jako předseda Spolku Nixdorf, což je německé pojmenování Mikulášovic, zasadil o vznik dvou zvonů, které o víkendu posvětil generální vikář Martin Davídek.

Impulsem byl nález malého zvonu, který byl také ulit v roce 1921 a byl určen pro kapli v Salmově. Během války jej někdo ukryl před rekvírováním. Nalézt se jej podařilo až v 90. letech při vyklízení půdy bývalé mikulášovické nemocnice. Zvon následně skončil ve šrotu, odkud jej však vykoupil člověk pracující ve sběrných surovinách. „Když jsem před pěti lety psal do Mikulášovických novin článek o zvonech, tak se ozval a zvon dal na městský úřad, odkud putoval do farnosti. Ta jej umístila do věže,“ přibližuje Klinger začátek myšlenky návratu zvonů. Sbírka na opravu tohoto zvonu byla natolik úspěšná, že se v Mikulášovicích rozhodli zkusit navrátit i další zvony.

Dva nové zvony vyšly i s instalací na přibližně jeden milion korun. Velmi výrazně přispěl Česko-německý fond budoucnosti, který daroval 250 tisíc korun. Další velmi významnou částku vynesla sbírka, kterou Spolek Nixdorf uspořádal. „V té je k dnešnímu dni přibližně 240 tisíc korun. Vůbec jsme nečekali, že takovou sumu vybereme. Popravdě, počítal jsem s tím, že se kromě příspěvku fondu na zvony složíme jako členové spolku. Navíc jsme původně počítali jen s jedním zvonem. Když jsme ale viděli, jak je sbírka úspěšná, rozhodli jsme se pro dva,“ říká Klinger.

Hasiči v Mikulášovicích slavili 155 let od založení sboru.
Sbor z Mikulášovic slavili 155 let fungování, nechyběla ani hasičská fontána

Ten stál také u obnovené tradice velikonočních jízd, které mají v Lužici velmi dlouhou tradici. Na českém území byla ale po vyhnání většiny německých obyvatel z tehdejšího Československa na dlouhá desetiletí přerušena, zatímco v německé Lužici stále jezdily až stovky slavnostně oblečených jezdců na nazdobených koních. Znovu Mikulášovicemi projela velikonoční jízda před třinácti lety, každoročně přiláká několik stovek lidí.

V poslední době nejsou mikulášovické zvony těmi prvními, které se na severu Čech vrátily do kostelů. Nedávno nechali vyrobit nové zvony také v Malé Veleni na Děčínsku, kde tak skončila dlouholetá rekonstrukce kostela, a v Prysku na Českolipsku.