Denní teploty kolem nuly, mírné tání, noční mráz a sněžení. Tak to je kombinace, při které vznikají na střechách domů rampouchy. Některé dosahují i dvoumetrové délky a několikakilogramové hmotnosti. Při pádu takového kusu ledu na hlavu hrozí podle lékařů otřes mozku, nitrolební krvácení, tržné rány nebo zlomeniny, u malých dětí pak může mít úraz i fatální následky. Starosti s těžkými střechýly mají hlavně majitelé domů, kteří za jejich odstranění zodpovídají.

Chodník nevede hned pod střechou

„Veliké rampouchy se dělají na domě každoročně, naštěstí máme předzahrádku, takže tu chodník nevede hned pod střechou. Bojím se ale, že by led mohl utrhnout okap. Ještě, že u mne bydlí dcera s manželem, tak zeti řeknu, aby rampouchy shodil, sama už na to nestačím, po výškách nepolezu, “ posteskla si pětaosmdesátiletá Eliška Plíhalová, majitelka jednoho z domů v Žižkově ulici v České Kamenici.

V akci hasiči a strážníci

Obdobné zimní potíže řeší i vlastníci domů v Děčíně, jim v těchto dnech pomáhají odstraňovat ledové ostny hasiči a městská policie. „Naši strážníci mají za úkol dívat se po střechách, sledují led a sněhové převisy. Podněty nám dávají také sami občané. Kde hrozí nebezpečí, tam vyrážíme společně s hasiči,“ potvrdil mluvčí děčínské Městské policie Tomáš Pavlík. Strážníci podle Pavlíka v místě akce uzavírají chodníky a řídí dopravu. Samotné odstranění ledu je pak práce hasičů.

Je to povinnost majitele domu

„Vyjíždíme s vysokozdvižnou plošinou, sníh a rampouchy shodíme, je to ale zákonná povinnost majitele domu postarat se o svou nemovitost tak, aby nikoho neohrožovala. My bychom měli správně ošetřit jen veřejné budovy, jako je sídlo Magistrátu, školy, školky nebo knihovna,“ vysvětlil mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Zároveň také dodal, že lehkovážný soukromník, který se o shoz nepostará může dostat i pokutu.

Hrozí zhroucení střechy

S oteplením se mění struktura a hmotnost sněhové pokrývky. Místo lehkého prašanu nyní padají těžké mokré vločky. Ty přidělávají vrásky majitelům a správcům budov, které mají rovnou střechu. Při velkém množství takového sněhu totiž hrozí propadnutí a zhroucení střešní konstrukce. Uvědomují si to například na radnici v České Kamenici, kde během úterka odklízeli pracovní čety sníh na ploché střeše místní školní jídelny.

„Tady jsou problémy každou zimu, budova je postavená podle starých norem a dochází zde také k velkým únikům tepla, to pak vytvoří na okapech krápníky a zrovna v místech, kde chodí děti. V majetku máme více objektů s takovou střechou, sníh odklízíme postupně ze všech,“ řekl Milan Drdek z Oddělení výstavby a investic českokamenické radnice.

Kabel stejně nefunguje

V České Kamenici zkusili předejít tvorbě rampouchů i instalováním speciálního výhřevného kabelu na střechu Infocentra na náměstí Míru. „Byla to investice za sedmdesát tisíc, která se bohužel nevyplatila. Když je velký mráz, kabel nefunguje a rampouchy se dělají stejně. Nejúčinnější je prostě použít mechanickou sílu a sníh s ledem jednoduše shodit,“ zakončil Milan Drdek.

Ledové hroty se budou na domech tvořit dál. Podle meteorologů je současné mírné oteplení pouze dočasné. Už na Boží hod vánoční do Česka znovu začne proudit studený vzduch a mají se vrátit celodenní mrazy. Průměrné noční teploty se čekají kolem osmi stupňů pod nulou, přes den pak mírně povylezou na mínus čtyři.