S naprostým nezájmem se setkává Křesťanská základní škola Nativity v Děčíně. Přitom by měla začít od nového školního roku fungovat. Zatím by otevřela šestý ročník základní školy.

„Máme jen dvě přihlášky, další dvě děti rozjednané,“ posteskl si prezident školy Josef Horehleď. Výuku škola zahájí v případě, že vybere minimálně dvanáct dětí.

Školu založili jezuité a je zařazena ministerstvem školství do sítě škol. Má určitá specifika. Jedním z nejdůležitějších je to, že si vybere žáky, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni, a to nemusí to být jen žáci ze sociálně slabých rodin. „Měly by to být děti třeba svobodných matek, ale i děti rodičů, kteří jsou natolik zaneprázdnění pracovně, že se jim nemohou dostatečně věnovat a v neposlední řadě i děti z minorit, třeba vietnamské,“ řekl Horehleď.

Škola nedělá klasické přijímací zkoušky, ale výběrové řízení. Bude mu přítomen i dětský psycholog. „Dítě, které má na základní škole i horší známky, může u nás uspět. Horší známky mohou být totiž jen odrazem toho, že dítě není dostatečně motivované třeba ze strany rodiny, protože ta na ně nemá čas,“ poznamenal Horehleď. Každý ročník by měl při dostatečném zájmu dvě třídy s maximálně s třinácti dětmi. Jen tak je možné podle Horehledě se každému z nich důkladně věnovat.

Škola bude sídlit v bývalé křešické škole. Tu v těchto dnes dělnicí opravují tak, aby ji do července zprovoznili. Je jedinou svého druhu v republice. „Měl jsem možnost navštívit dvanáct škol tohoto typu ve Spojených státech, tam je jich celkem čtyřiašedesát a po pětatřiceti letech své existence se mohou chlubit šesti a půl tisíci svých bývalých žáků, kteří vystudovali vysoké školy,“ tvrdil Horehleď.

Škola si dává za cíl každému žákovi individuálně se věnovat. Pedagogy pro školní výuku už má zajištěné, stejně jako ty, jež se o děti budou starat ve školním klubu. „Děti se kromě zájmové činnosti budou věnovat i přípravě na výuku na další den. Odpadne jim domácí příprava a domácí úkoly. Nemusí učebnice a sešity ze školy domů a zpět,“ upozornil Horehleď.

Ředitelé děčínský základních škol Křesťanskou základní školu Nativity vůbec nepovažují za konkurenci. Naopak její vznik velmi vítají.

„Je to škola, která dokáže nabídnout to, co ve státních školách není. Škoda, že o ni mají rodiče a děti tak malý zájem,“ řekl ředitel Základní školy na Letné v Děčíně Vít Průša. V současné době žáky, kteří by výběrovému řízení škole Nativity vyhovovali, nemá. Doplnil, že rodiče velkou důvěru v podobná zařízení v republice nemají, raději dají potomky do školy státní. „Přitom škola Nativity je skutečně zajímavý a dobrý projekt,“ poznamenal Průša. Podle ohlasů, jež vyslechl i na poradě ředitelů základních škol na Děčíně, smýšlejí stejně jeho kolegové.

Za pravdu mu dává i náměstek děčínského primátora Miroslav Samler, dříve kantor a ředitel školy. „Jsem projektem nadšený, kantoři, o kterých vím, že by tady učili, jsou perfektní a zárukou dobrého přístupu k dětem,“ uvedl Samler. Diví se rodičům, že o školu nemají zájem. „Ty děti si nebudou tahat školní povinnosti domů, nemusí nosit učebnice, psát úkoly, tahle starost by rodičům zcela odpadla, navíc by měli jistotu opravdu kvalitní výuky,“ vysvětlil Samler. Poukázal i na to, že prezident školy Josef Horehleď sám v podobné škole vyučoval v zahraničí a má s jejím provozem bohaté zkušenosti.

„Opravdu jim držím palce, aby školu rozjeli, myslím, že je potřeba i v Děčíně nabídnout něco jiného než školy státní,“ dodal.

I když je škola soukromou, poplatků se rodiče nemusejí obávat. Těm, kteří jsou chudí, stačí na měsíc stokoruna, ostatní mohou přispět dle svého uvážení i více.