Autonomní nacionalisté Sever totiž na svůj večerní pochod s pochodněmi pozvali na tisíce spřízněných nacistů z Německa.
A to není vše. Svůj pochod chtějí uspořádat kromě centra města i v dalších dvou městských obvodech.

„V ohlášce na úřadech oznámili neonacisté předpokládaný počet tří set účastníků,“ sdělil primátor Ústí nad Labem Jan Kubata.

Jenže Autonomní nacionalisté Sever se na svých webech chlubí, že rozeslali na deset tisíc pozvánek svým „soukmenovcům“ v sousední Spolkové republice Německo. „Uvědomujeme si, že to konečné číslo může být daleko vyšší,“ přiznal Kubata.

Ústecké zastupitelstvo na svém včerejším zasedání pochod jednomyslně odsoudilo. Bohužel kvůli současným zákonům Ústí vlastně nemá možnost, jak pochod zakázat.

Proto také zastupitelé na základě svého usnesení požádají ministra spravedlnosti, aby inicioval změny zákona o právu shromažďovacím, a to konkrétně ve smyslu úpravy lhůt pro oznámení o konání shromáždění a pro jeho případný zákaz.

Největší obavy z řádění radikálů ovšem mají živnostníci a obyvatelé z ulic, kudy má vést trasa jejich pochodňového pochodu. David Polata, majitel restaurace, který na této trase provozuje restauraci, bez obalu řekl, že nechce, aby nacisté pochod uspořádali. „Ty samé pochody tady byly před válkou, všichni vědí, jak to dopadlo. Pochod mi odradí zákazníky, kteří budou mít strach přijít. A zaplatí mi nacisté ušlý zisk ?“

Podle ústeckého primátora Kubaty je situace okolo pochodu neustále vyhodnocována. „Samozřejmě zasedá bezpečnostní rada, tu jsem svolal už před deseti dny. Příští týden v pondělí se sejdeme znovu,“ pokračoval Kubata s tím, že hledá všechny legální cesty, jak pochod zastavit. „Budeme se o to snažit do poslední chvíle.“ Ústečanům pak Kubata radí, aby v den pochodu pokud možno odjeli z města nebo nevycházeli. „Aby byly prázné ulice. Protože my je tady nechceme,“ řekl primátor Kubata.

Původní zprávy také hovořily o tom, že se nacisté chtějí sejít na Lidickém náměstí a potom projít centrem města v průvodu. Tato informace však není úplná. Jak vyplynulo ze včerejšího jednání zastupitelstva, extremisté nahlásili další trasy pochodu ještě na Severní Terase a na Střekově. „Bude vydáno nesouhlasné stanovisko,“ dodal k tomu Kubata.

Podle policie magistrát může trasu pochodu určit. Jestliže se průvod odchýlí z vymezené trasy, získá tím magistrát zákonný důvod k rozpuštění shromáždění. „Ohledně akce pravicových extremistů jsme v jednání s městem,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Policie neustále získává informace a vyhodnocuje je. „Na jejich základě přijmeme adekvátní bezpečnostní opatření,“ pokračovala Hyšplerová. „V případě, že se potvrdí, že přijedou i neonacisté z Německa, tak přizveme ke spolupráci i naše německé kolegy z partnerských Drážďan. Spolupracujeme i s cizineckou policií. Bezpečnostní opatření se budou týkat více policejních složek,“ dodala Hyšplerová s tím, že občanům na den akce radí totéž, co primátor města.

Nesouhlas vyjadřují i obvodní radnice.

„Odmyslím–li si všechny morální důvody a přejdu na praktické, musím upozornit na komplikace v dopravě a záchranném systému. Proto říkám ne. Je škoda, že podobné akce nelze zakázat,“ komentoval to střekovský starosta Vlastimil Žáček.

V Ústí nad Labem dál sílí nesouhlas s plánovaným pochodňovým průvodem městem. Spontánně zde vznikla občanská iniciativa V Ústí neonacisty nechceme. „Máme ve svých stanovách podporu demokracie a lidských práv. Lidé, co sem přijedou pochodovat, usilují o její násilné odstranění a nahrazení nacistickou diktaturou,“ uvedl Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni, která se v iniciativě angažuje. Iniciativa si také myslí, že skutečným důvodem pochodu je oslava 120. narozenin Adolfa Hitlera.