Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) přidala k již ohlášenému pochodu v Novém Boru také mítinky ve Varnsdorfu a Rumburku. ČTK to dnes řekl severočeský šéf DSSS Petr Kotáb. Tvrdé jádro má podle něj čítat přes 200 lidí. Podle Kotába je účelem sobotních shromáždění vyjádření nesouhlasu s "černým rasismem a kriminalitou". Radnice tomu zřejmě nedokážou zabránit, přiznal místostarosta Varnsdorfu Josef Poláček.

Nejdříve by měl začít pochod v Novém Boru, jeho začátek je nyní předpokládán na 13:00. O čtyři hodiny později vyrazí nacionalisté do ulic Varnsdorfu a od 18:30 i do Rumburka. Počet účastníků nechce Kotáb ještě příliš odhadovat. "V Novém Boru máme ohlášeno 200 lidí, ale už teď se zdá, že to bude víc. A k nim se zřejmě budou přidávat místní, hlavně v Rumburku a Varnsdorfu," řekl ČTK.

Radnice pochodu zřejmě nezabrání, přijetí oznámení už potvrdil ČTK varnsdorfský místostarosta Josef Poláček. "Oznámení jsme dostali v dostatečném předstihu, asi ho budeme muset akceptovat," řekl. Bezpečnostní opatření se podle něj teprve začínají řešit.

Jiný případ je na sobotu 3. září nahlášený pochod neonacistům blízkého sdružení Svobodná mládež. "Oznámení nám nepřišlo včas, takže pokud se uskuteční, bude neohlášený. A bude na policii, jak s tím naloží," řekl ČTK Poláček. Policie se podle její děčínské mluvčí Petry Trypesové na demonstraci již připravuje a chystá opatření, aby byl zachován pořádek. Všechno je ale prý zatím ve stádiu příprav, takže nelze jmenovat konkrétní opatření. Pestrou paletu mítinků doplní 2. září řádně ohlášená demonstrace, kterou na náměstí do Varnsdorfu svolal Lukáš Kohout, známý jako falešný asistent poslance Kavana.

Napětí mezi většinovou populací a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Místní tvrdí, že chudé lidi, především Romy, do oblasti sestěhovávají realitní kanceláře i podnikatelé, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku.

Na několika místech na severu Čech se v minulých dnech odehrály protiromsky zaměřené demonstrace, největší byl páteční protest v Rumburku, kde se sešlo na 1500 lidí.