Tapiserie pochází z druhé poloviny 17. století a zdobí ji erb jejího objednavatele, pasovského biskupa Václava Thuna. Právě Thunové jsou původními majiteli děčínského zámku. To, že tapiserie na děčínský zámek patří, je zřejmé z akvarelu, který má zámek k dispozici.

"Tapiserie je poměrně snadno identifikovatelná, protože má erb. Podařilo se nám získat od potomků Thunů akvarel z roku 1920. Je to vyobrazení rohového sálu a na akvarelu je ta tapiserie vidět," uvedla ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková.

Zjistit, kde se nyní tapiserie nachází, se podařilo kurátorovi mobiliárních fondů děčínského zámku Františku Šumanovi.

"Ono jde vždycky v podstatě o ztotožňování. Nemáme žádný pořádný inventář, takže moc nevíme, co tu vlastně bylo. Ale díky akvarelu se mi podařilo ji ztotožnit s jednou tapisérií, která vyšla v katalogu uměleckoprůmyslového muzea," vysvětlil Šuman.

Do muzea v Praze se tapiserie měla dostat po druhé světové válce bez své historie. A tak nebylo zřejmé, že původně patřila do Děčína.

Podle Šumana mohlo ale jít o velkou sérii tapiserií, kterou Václav Thun pořídil pro svou pasovskou rezidenci.

"Myslíme si, že to pak koupil František Thun, hrabě a později kníže, jenž právě na přelomu 19. a 20. století sbíral veškeré památky, které se vázaly k dějinám rodu. Vždy ho zajímalo něco, co na sobě mělo nějaký erb. Vypadá to, že je koupil jako starožitnost," doplnil Šuman.

Zámek si nyní chce tapiserii od Uměleckoprůmyslového muzea v Praze vypůjčit pro svou expozici. Památku má pražské muzeum ve svém depozitáři. Nyní je ve špatném stavu a je nutné ji zrestaurovat.

Restaurování tapisérií je ale podle ředitelky děčínského zámku velmi nákladné. Vyjít může zřejmě i na půl milionu korun, proto se zámek rozhodl požádat o pomoc veřejnost.

"Samozřejmě se pokusíme získat finance z různých projektů, ale jeden ze zdrojů bude opět veřejná sbírka. A do té bychom rádi získali první příspěvky právě pomocí akce Koláč pro zámek," řekla Krupičková.

Koláč pro zámek se bude konat v rámci adventního zámeckého trhu v neděli 17. prosince. Zámek otevře prostor restaurace, kde bude nabízet příjemné posezení s kávou a koláčem.

"Chtěli bychom požádat příznivce zámku o upečení a darování nějakého vlastního oblíbeného koláče. Uvítáme nejrůznější koláče na plech, bábovky i jiné pečivo," žádá Krupičková.

Zámek zajistí kávu a vše ostatní, co bude třeba. Výtěžek z prodaných pochutin pak poputuje právě do sbírky na restaurování tapiserie.

Koláče je možné odevzdávat v sobotu mezi 10. a 17. hodinou na pokladně zámku nebo v neděli před 10. hodinou, než začnou adventní trhy.