Celkem dvacet osm podnětů na prozkoumání výsledku a průběhu komunálních voleb přijal ústecký krajský soud. Nespokojenci mohli své stížnosti podávat do páteční 16 hodiny. Číslo na severu Čech ještě nemusí být konečné – podněty mohli lidé poslat prostřednictvím datových schránek a soud je vyzvedne až v pondělí.

Podněty 
proti volbám

Na Děčínsku byly zatím podány celkem čtyři podněty. Jeden v Děčíně, jeden v Rumburku a dva ve Velkém Šenově.

V Děčíně podal podnět Petr Žák, který kandidoval za Severočechy. Ti se do děčínského zastupitelstva nedostali, neprolomili totiž potřebnou hranici pěti procent 
a nezískali tak žádný mandát.

V Rumburku se ozvali Rumburáci.cz, tedy sdružení, kde na kandidátce figurovalo současné vedení města: Starosta Jaroslav Trégr či místostarosta Darek Šváb. Rumburáci.cz získali v novém zastupitelstvu pouze jedno místo, dostal se tam lídr Miloslav Kučer. Stížnost sdružení vyvolala na sociální síti Facebook vlnu reakcí, většinou posměšných.

„Doposud jsem vedení radnice tak nějak akceptoval, ale teď už mi je z něj na zvracení," napsal například Jiří Vacínek.

„Co to komu přinese? Čas. Kdo potřebuje čas? Nechť si každý odpoví dle libosti…" napsal Dalibor Dvořák.

Hned dva podněty dorazily na krajský soud z Velkého Šenova. Jednou byl podán návrh na neplatnost hlasování, podruhé pak na neplatnost volby jednoho kandidáta. Město kvůli tomu dokonce odložilo ustavující zasedání zastupitelstva.

Kupčilo 
se s hlasy?

Kromě soudu se volbami zabývá také policie. Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové se zabývá osmi případy údajného kupčení s hlasy. Jde o případy z Chomutova, Kadaně, Lovosic, Ústí nad Labem, Litvínova, Bíliny, Šluknova a Rumburku.

„V některých případech už jsme zahájili úkony trestního řízení. Zajišťujeme důkazy, vyslýcháme svědky a vyhodnocujeme zajištěné materiály. Nikdo ale zatím obviněn nebyl," uvedla Bartošová.

Postupně vznikají nové koalice

I přesto, že soud nyní bude 
v zákonné lhůtě dvaceti kalendářních dnů podněty řešit, v řadě měst vznikají koalice. To je například případ Děčína, kde se minulý týden na spolupráci dohodlo hnutí ANO, Volba pro město a ODS.

V Rumburku zatím stále oficiálně jasno není – klíčová schůzka budoucí koalice je naplánována na pondělní třináctou hodinu.