Sednout si na motocyklový trenažér a řídit ho po virtuální silnici je hračka. Ovšem až do chvíle, než si na oči nasadíte speciální brýle, simulující opilost či stav pod vlivem návykových látek.

Přesně to jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli na Dni bezpečnosti, který ve středu v Děčíně pořádal Český červený kříž ve spolupráci s BESIPem.

Brýle před vámi otevřou úplně jiný svět. Najednou silnici před sebou nevidíte ostře, ale rozmazaně. Najednou se všechno houpe. Najednou…

„Asi byste neměl jet po prostředku," radí mi suše dívka, která tu pomáhá s obsluhou. Má pravdu, jedu si klidně přímo středem silnice. Zabočím proto doprava a srovnám motorku ve správném pruhu.

„Jste v obci. Proč jedete více než padesát?"

„Protože na tachometr špatně vidím," odpovídám. Není divu, alkohol mi zamlžil zrak. Horší je, že nevidím ani na červenou na semaforu – kdyby mě na ni dívka neupozornila, projel bych přes přechod v době, kdy tam jdou chodci. Sice se mi podaří včas zastavit, ale z motorky upadnu. Konec.

Brýle, simulující návykové látky, jsou ještě horší, všechno se houpe. Protože už ale vím, že na semaforu bude červená, zastavím včas. Ovšem pro změnu daleko, daleko před přechodem…

Kromě trenažéru nabídl Den bezpečnosti v Děčíně také soutěž v parkování na přesnost mezi dvěma patníky. Úkolem soutěžících bylo zajet k prvnímu patníku co nejblíže zepředu, ke druhému potom zacouvat. Chybějící centimetry se sčítaly dohromady. Vítěz se dočkal finanční odměny.