Největším městem Šluknovského výběžku Varnsdorfem obchází strašák příušnic. Hygienici proto nařídili mimořádné očkování. Jako první o tom informovala agentura Mediafax.

„Doposud jsme jen ve Varnsdorfu zaznamenali na čtyři desítky nemocných příušnicemi, což je již překročení hranice epidemie,“ říká epidemioložka pro okres Děčín Lenka Šimůnková. Další desítka nemocných je v Děčíně a počet nemocných stoupá.

„Příušnice jsou kapénková nemoc, proto se velmi snadno šíří. Podobně jako třeba chřipka. Proto jsme přikročili k přeočkování všech dětí ve věku od pěti do devatenácti let,“ upřesňuje další postup Šimůnková.

Do Varnsdorfu tak putuje více než tisícovka nových vakcín. Ty budou k dispozici u dětských lékařů, kde mohou nechat rodiče své děti zdarma přeočkovat.

„Bohužel nikoho vzhledem k předchozím rozhodnutím soudů nutit nemůžeme. Ale přeočkování všem rodičům doporučujeme,“ říká epidemioložka.
Nejvážnější situace je na dvou základních školách ve Varnsdorfu. „To souvisí se způsobem šíření nemoci jako kapénkové infekce,“ objasňuje Lenka Šimůnková.

„Na naší škole máme asi 25 nemocných, prakticky v každé třídě nám někdo marodí s příušnicemi. O omezení výuky se ale po poradě s hygieniky neuvažovalo,“ říká Václav Zemler, ředitel nejpostiženější varnsdorfské základy školy na náměstí E. Beneše. S prvním nemocným se na této škole setkali přibližně před měsícem a půl.

„Tehdy jsme tomu samozřejmě nepřikládali žádný větší význam. Ale jak nemocných přibývalo, tak nám bylo jasné, že to nebude jen tak,“ dodává s tím, že je velmi rád, že hygienici přistoupí k očkování všech školních a předškolních dětí.

Zajímavostí je, že onemocněly v minulosti již očkované děti, které nejčastěji dostaly takzvanou trojkombinaci, ve které složka na trojkombinaci nezabrala. Nejedná se přitom pouze o jednu konkrétní vakcínu, ale o několik různých. Podle Lenky Šimůnkové takové problémy nejsou jen u nás, ale i v jiných zemích.

V posledních asi deseti letech zaznamenali hygienici tři větší epidemie příušnic, které se ale vždy podařilo včas podchytit a neznamenali žádné vážnější nebezpečí.

Letošní epidemie se šíří celým Ústeckým krajem. Doposud hygienici nařídili očkování přibližně devatenácti tisíc lidí z nejrizikovějších věkových skupin v celém kraji.

Příušnice, jejichž typickým projevem jsou nateklé a bolestivé slinné žlázy, mohou mít někdy poměrně dost dramatický průběh s vysokými horečkami, průjmy nebo zvracením. Nemoc může vést také k neplodnosti, pokud zasáhne vaječníky nebo varlata.