Valentýna lidé slaví. Chtějí potěšit svého partnera a dokázat mu, že je pro ně důležitý. Tak to alespoň vypadá podle názorů oslovených lidí.

„Uvařím přítelkyni večeři, otevřu láhev dobrého vína a uděláme si večer jen pro sebe. Koupím jí asi i bonboniéru nebo něco sladkého, tím jí udělám radost,“ prozradil Karel Netopil z Děčína, jak bude slavit valentýnský svátek.

„Nejvíc se u nás prodávají valentýnská dortová srdíčka a marcipánové ozdoby,“ potvrdila zájem lidí o valentýnské sladkosti Simona Brodinová z rumburské cukrárny Venezia.

Lucie Simová z děčínské parfumérie si také všimla zvýšeného zájmu mužů o dámské parfémy: „Tenhle týden jich přišlo dost. Sice ne tolik jako před vánoci, ale rozhodně víc, než po zbytek roku. Lidé dávají svým blízkým rádi nejen sladkosti a malé pozornosti, ale také erotické dárky. Velké oblibě se těší třeba spodní prádlo, které nakupují muži i ženy.

„Přichází k nám teď hodně mužů, kteří chtějí něco sexy pro své partnerky. Vybírají speciálně cokoliv červeného,“ potvrdila Radka Vališová z děčínského obchodu se spodním prádlem. Jinak se ale podle ní muži už dávno nestydí a prádlo pro své partnerky nakupují celý rok. Ženy podle ní vybírají svým partnerům před Valentýnem hlavně boxerky se srdíčky.

„Koupila jsem manželovi jako dárek malé překvapení, tak čekám, že dostanu alespoň kytku,“ řekla Andrea Němcová z Děčína. Jestli ne, tak prý uvidí.

V květinářstvích jsou na zájem mužů o květiny připraveni, ale očekávají, že si pro ně budou chodit až na poslední chvíli.

„Nekupujeme květiny dopředu, protože muži je sice přijdou koupit, ale podle mých zkušeností až v sobotu,“ uvedl Vilém Rycyk z varnsdorfského obchodu s květinami. Podle něho kupují ke květinám rovnou i bonboniéry a malé ozdoby.

„Důležité je, aby na nich bylo srdíčko,“ pousmál se Rycyk.

Nejoblíbenějšími květinami jsou podle něj růže, ale ne žádné velké pugéty, ty si lidé chodí kupovat do supermarketů: „Jsou tam sice levnější, ale dlouho jim nevydrží, protože jsou přemrzlé.“

Podle Evy Karasové, mluvčí společnosti Tesco, se květiny u nich prodávají dobře: „Zatímco na Den matek a Mezinárodní den žen se prodej květin zvyšuje o polovinu, o svátku zamilovaných jich lidé nakoupí až pětkrát více než v běžných dnech.“

Zákazníci podle ní neváhají do radosti svých blízkých investovat. U příležitosti svátku zamilovaných utratí prý od dvou set do dvou tisíc korun.