Ovšem největší úspěch mělo skáčko – kapela Tleskač zaplnila rumburský sál k prasknutí. A trochu bez povšimnutí na festivalu zpívala i aktuální SuperStar Sabina Křováková.

Letos se v Mikulášovicích
v sobotu 19. října uskuteční již jubilejní 15. ročník Festivalu free Tibet. Proto jsme se vám rozhodli, tuto dnes již kultovní akci ve Šluknovském výběžku, blíže představit.

„Opět jsme se snažili poskládat kapely tak, aby bavili hodně fanoušků. Tvrdou odnož zastoupili Atari Terror, hard rock zase Neosound a skáčko Tleskač," uvedl Hugo Eminger, jeden z pořadatelů festivalu.

„Nejvíce nás překvapil přístup skupiny Tleskač. Mysleli jsme si, že si budou hrát na hvězdy, ale opak byl pravdou. Dokonce přijeli i za mnohem méně peněz, než ostatní hvězdy z minulých let. Ani jsme nemuseli chystat obložené mísy, jako rok před tím pro Skyline," usmál se Eminger.

V Rumburku se tak konal už čtvrtý ročník festivalu, podruhé v kulturním domě.

„Když to zpětně hodnotíme, tak to tam bylo moc pěkné. Všude koberce, nové židle, stoly, vymalováno, čisté toalety. Ovšem, jak uvedl rok předtím basák skupiny Houba Martíček: I když bylo hodně lidí, nemělo to tu pravou mikulášovickou atmosféru z místního opráskaného kulturáku," domnívá se Eminger.

Velkým překvapením byla pražská kapela Neosound.

„Viděli jsme je jednou naživo na akci v hlavním městě a byli skvělí. Šla z nich strašná energie a i když hráli na začátku festivalu, dokázali lidi dostat do varu," zavzpomínal Petr Bydžovský z pořádajícího sdružení Attack from North.

Na velkém sále ještě vystoupily skupiny Toxic People, Punk floid a Neřesti.

„V poslední zmiňované skupině tehdy zpívala Sabina Křováková, která se letos stala SuperStar. Osobně si na ní moc nepamatuju, ale vím, že jeden kamarád se tam s ní tehdy fotil a nyní se tím vytahuje," uvedl jednu z festivalových perliček Bydžovský.

V dolním baru byla druhá scéna, kde vystoupila ústecká hiphopová formace UL Farma v čele s Wutym a dále dýdžejové Ghost, G Max, MC Novatori a kapela Kodex.

„Poprvé a naposledy jsme na druhé scéně vsadili pouze na hip hop," dodal Petr Bydžovský.

Třetí scéna Tibet info byla ve výstavní síni.

„Přijeli i kluci z děčínské čajovny Ve Vlnách a tento ročník se hodně lidí zajímalo o dění v zemi, které se říká Střecha světa," dodal Hugo Eminger.

Dvanáctý ročník se opět stěhoval domů do Mikulášovic. Jako hlavní kapela měly zahrát Kurtizány z 25. Avenue, ale nakonec pořadatelé museli narychlo měnit headlinera. Proč a kdo to nakonec byl? To a další zajímavosti se dozvíte ve dvanáctém díle našeho seriálu již v pátek 4. října.

Festival Free Tibet XV
Festival se uskuteční na čtyřech scénách v sobotu 19. října 
v mikulášovickém kulturním domě. Vystoupí například kapely Rybičky 48, Koblížc!, Prague Conspiracy, Faces are Fiction, Toxic People nebo Hustej Wimpy. Více info na free-tibet.cz.